Altın Koza’dan usta isimlere onur ödülü

“Altın Koza Onur Ödülü” bu yıl usta sanatçılar Yapımcı-Yönetmen Temel Gürsu, Sinema Arşivcisi Prof. Sami Şekeroğlu, çok yönlü sanatçı Hümeyra ve usta oyuncu Şemsi İnkaya’ya sunulacak

25 Ağustos 2017 Cuma, 19:02
Abone Ol google-news

Uluslararası Adana Film Festivali kapsamında her yıl Türk Sineması’na çeşitli alanlarda emek verip katkı koymuş sanatçılara verilen, “Altın Koza Onur Ödülü” bu yıl usta sanatçılar Yapımcı-Yönetmen Temel Gürsu, Sinema Arşivcisi Prof. Sami Şekeroğlu, çok yönlü sanatçı Hümeyra ve usta oyuncu Şemsi İnkaya’ya sunulacak. Adana’nın tanıtımına katkı sağlamak, Türk Sineması’na destek vermek amacıyla her yıl kapsamı daha da genişletilerek gerçekleştirilen ve bu yıl 25 Eylül-1 Ekim 2017 tarihleri arasında yapılacak olan festivalde, Türk sinemasına uzun yıllar hizmet eden, üreten isimlere adanan onur ödüllerini bu yıl yine çok önemli ve değerli 4 ünlü isme vereceklerini belirten Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü şunları söyledi: “100’ün üzerinde uzun metrajlı sinema filmine imza atan, çekirdekten yetiştiği sektörde duayen isim haline gelen Yapımcı- Yönetmen-Senarist Temel Gürsu, Türkiye’de akademik düzeyde örgün sinema TV eğitimini başlatan, sinema arşivciliğinin altın ismi Prof. Sami Şekeroğlu, 1980’de aktrist olarak girdiği sinema sektöründe önemli başarılar yaşayan, ‘Babam ve Oğlum’ filmindeki muhteşem performansıyla unutulmazlar arasına giren Hümeyra ile sinema ve televizyonun duayen isimlerinden usta oyuncu Şemsi İnkaya’ya, Uluslararası Adana Film Festivali, Altın Koza Onur Ödülü verilecek. Her biri ayrı değer olan ve ömürlerini sanata, sinemaya adamış isimleri Adana’da aramızda görmek aslında bizleri onurlandırmaktadır. Türk Sineması’na, Türk kültürüne verdikleri katkıdan dolayı her birine ayrı ayrı minnettarız.”

Ustalara teşekkür

24. Uluslararası Adana Film Festivali Genel Direktörü İsmail Dikilitaş da, “Bu yıl içeriği hayli zenginleşen Uluslararası Adana Film Festivali’nin 24.sünü gerçekleştireceğiz. Festival kapsamında 5 yarışma dalında ödüller sahiplerini bulacak. Bunun dışında Türk Sineması’na, Türk kültürüne hayatları boyunca katkı sağlamış 4 önemli ve değerli isme de onur ödülü verilecek. Prof. Dr. Sami Şekeroğlu, Hümeyra, Temel Gürsu ve Şemsi İnkaya ustalara, ödülümüzü kabul etme nezaketi gösterdikleri için şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.