Alzheimer’de baş şüpheli iltihap mı?

Kaliforniya Üniversitesi’nin yaptığı son araştırma beyindeki iltihaplanmanın Alzheimer ve bunama (demans) tedavisinde daha etkili olduğunu gösterdi. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Derya Uludüz, “Bugüne kadar bilim dünyası bunamayı tedavi etmek için Alzheimer hastalığında beyinde plak oluşumunu hedef alıyordu. Ancak bu araştırma ile asıl problemin “beyinde iltihaplanma” olabileceği ortaya çıktı. Bu da en korkulan hastalıklardan biri olan Alzheimer hastalığı için çok önemli bir umut ışığı” dedi.

10 Ocak 2020 Cuma, 02:00
Alzheimer’de  baş şüpheli iltihap mı?
Abone Ol google-news

Prof. Dr. Uludüz, vücutta enflamasyon denilen iltihaplanmanın diyabet gibi birçok kronik hastalıkla ilişkili olduğunun bilindiğini ancak yeni yapılan araştırmanın çok önemli bir bilgiyi daha sunduğunu anımsatarak “Beyinde meydana gelen iltihaplanma azaltılarak ilk kez ‘demans’ yani bunama hastalığı geriletildi. İlk denemeleri fareler üzerinde yapılan ve beyindeki iltihaplanmayı azaltan tedavi yöntemi beynin yaşlanmasını anlamlı oranda yavaşlattı” dedi. 

AKDENİZ DİYETİ İLAÇ GİBİ

“Kan beyin bariyeri dediğimiz beyni olası yabancı maddelerden koruyan bir bariyer var. Yaşlandıkça bu bariyer zayıflıyor ve bozuluyor. 70 yaşına gelindiğinde insanların yaklaşık yüzde 60’ında kan beyin bariyerinden sızmaların yaşandığını biliyoruz. Bu sızıntılar ise sinir hücrelerine hasar veren kimyasallara cevaben beyinde iltihaplanmanın başlamasına neden oluyor. Aslında bu iltihabın nedeni beynin kendini koruma çabası. Ancak bu iltihaplanma beyne zarar veriyor. Bu nedenle tüm vücutta olduğu gibi beyinde de iltihaplanmayı önlemek gerekiyor. İltihabı azaltmada, Akdeniz diyetinin etkinliği şüphesiz tartışılmaz. Ayrıca somon gibi balıklar, keten tohumu ve chia tohumu da içerdiği omega-3 yağ asitleri ile iltihaplanmayı baskılayan önemli besinlerdendir. Kakao da iltihaplanmayı azaltan beyin koruyucu antioksidanlar ve flavanoller ile doludur. Karalahana içerdiği iltihapla mücadele için gerekli olan K vitamini bakımından çok yüksektir. Özellikle, fındık ve ceviz, yüksek seviyede beyin koruyucu, iltihabı azaltan E vitamini ve antioksidanlar nedeniyle değerlidir. Zerdeçal de iltihapla mücadelede oldukça etkin olan beyin dostu bitkisel takviyeler arasındadır. Uyku bunlardan biridir. Yeterli ve kaliteli bir uyku beyinde iltihaplanmayı kontrol edebilir. Günde 20-30 dakika fiziksel egzersiz yapmak iltihabı azaltır. ”