Anayasa Mahkemesi üyesi iddialara yanıt verdi

Anayasa Mahkemesi Üyesi Fulya Kantarcıoğlu, Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay ile yaptığı iddia edilen telefon görüşmesiyle ilgili açıklamada bulundu.

15 Haziran 2010 Salı, 13:01
Abone Ol google-news

Anayasa Mahkemesi Üyesi Fulya Kantarcıoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Anayasa'nın 2. maddesi uyarınca, insan haklarına dayanan demokratik, laik, sosyal hukuk devletini benimseyen anayasal sistemde en temel insan haklarından biri olan haberleşmenin gizliliği ihlal edilerek, bazı yazılı ve görsel basın organlarında yer alan haber ve yorumların, açıklama yapmasını zorunlu kıldığını belirtti. Fulya Kantarcıoğlu, şunları kaydetti:

''Çok uzun bir süredir Anayasa Mahkemesinde görev yapan ancak meslek etiği ve sorumluluğu gereği sadece kullandığı oy ve karşı oylarla görüşünü açıklamayı ilke edinen bir yargıç olarak özel hayatıma ve haberleşme özgürlüğüme yapılan saldırının, özünde kullandığım yargı yetkisine yönelik olması nedeniyle doğruları kamuoyu ile paylaşma gereği duymam, hukuk devleti adına kaygı vericidir.
İçeriği, Anayasa'nın 149. maddesinin ve Anayasa Mahkemesinin Resmi Gazete'de yayımlanmış kararlarının tekrarından ibaret olan bir telefon konuşmasının, Anayasa güvencesi altındaki temel haklar yok sayılarak açıklanması ve ihsası rey altında karara bağlanmamış bir davayı etkileme çabalarının konusu yapılması dikkatlerden kaçmamalıdır.
Bugüne kadar, Anayasa'nın konuya ilişkin tüm kuralları göz ardı edilerek, yalnız Anayasa'nın değil, evrensel hukukun da koruduğu kişilik haklarımın ihlal edilmesi, anayasal demokrasimizin ne denli büyük tehlike altında olduğunun somut bir göstergesidir.
Bütün bu olumsuzluklara karşın, Anayasa'ya, demokrasiye ve hukukun üstünlüğüne inancını koruyan bir yargıç olarak görevimi, Anayasa'ya, kanuna ve hukuka uygun olarak vicdani kanaatlerim doğrultusunda yerine getirmeye devam edeceğim.''