Ankara 'baz'a teslim

Yurttaşların baz istasyonlarına karşı tepkilerine ilişkin haberlerimiz üzerine haber merkezimize baz ihbarı yağmaya başladı. Çankaya'daki bir binanın çatısında altı baz istayonunun birden kurulduğu belirlendi.

02 Aralık 2011 Cuma, 09:04
Abone Ol google-news

Yenimahalle Belediyesi, ilçedeki baz istasyonlarının denetimini sıklaştırdı. Bu kapsamda şartnamelere uymayan 30 baz istasyonu yıkıldı, 102’sinin de bakım çalışmaları durduruldu. Yenimahalle’de toplam 255 baz istasyonu bulunuyor.

Yenimahalle Belediyesi, kendi bölgesinde bulunan imar planlarına ve diğer kurallara aykırı kurulan baz istasyonlarına izin vermiyor. Denetimler sırasında karşılaşılan kaçak baz istasyonlarından 29’u yıkıldı, 102’sinin ise bakım çalışmaları durduruldu. Yenimahalle zabıtası, kendisine gelen ihbarları değerlendiriyor ve gerekli işlemleri yapıyor.

Belediye yönetimi, baz istasyonlarından şikayet eden yurttaşların hemen ulaşabilmeleri için bir telefon hattı tahsis etti. Haftanın tüm günü 24 saat hizmet veren 315 04 58 numaralı “Alo Kaçak Baz İstasyonu Var” hattına gelen ihbarlar hemen değerlendiriliyor.

Bir binaya 6 baz

Cumhuriyet Ankara’da kural tanımayan baz istasyonlarına ilişkin haberlerin ardından bu yönde ihbarlar yağmaya başladı. Çankaya Güzeltepe Mahallesi’nde oturan Turan Derman, tam karşılarında bulunan binanın çatısında 6 tane baz istasyonu olduğunu bildirdi. Biri hariç hepsinin baca gibi gösterilerek gizlendiğini söyleyen Derman, “Yalnızca bir tane gerçek baca var, diğerleri baca şeklinde baz istasyonu” dedi. Firmaların sokaktaki birçok apartmana baz istasyonu kurmak istediklerini söyleyen Derman, kimsenin bunu kabullenmediğini kaydetti. Çatısını kiralayan Alper Sokak 14 numaradaki apartmanın yöneticilerinin “paranın cazibesine dayanamadığını” savunan Derman, “Apartman sahibinin paraya ihtiyacı yok. Binanın tüm daireleri kirada” diye konuştu. Tüm uyarılara duyarsız kalındığını belirten Derman, “Belediyeye başvurduk, kendisine ihbar geldi. Encümenin baz istasyonlarının kadırılması yönünde kararı var. Bu kararın uygulanmasını istiyoruz” dedi. Apartman olarak dava açma kararı aldıklarını bildiren Derman, “Dava hâlâ sürüyor. En son bilirkişi geldi, incelemelerde bulundu. Sonucun lehimize olacağını düşünüyoruz” dedi. Birçok kişinin dava açtıktan sonra baz istasyonlarından haberdar olduğunu söyleyen Derman, “Herkes rahatsız. Küçük çocukları, bebekleri olanlar öğrenince çok sinirlendi. Dava sürecini de artık herkes takip ediyor” diye konuştu.

Emek Mahallesi’nde oturan Mefaret Erdoğmuş ise pencerisinden baktığında 3 baz istasyonu gördüğünü söylüyor. Çevredeki insanların çoğunluğunun baz istasyonlarının farkında olmadıklarını belirten Erdoğmuş, “Neden insanların yaşadığı yerlere böyle tehlikeli bir şeyi koyuyorlar anlam veremiyorum. Para için sağlıktan vazgeçilmez” diye isyan etti.