Ankara'da Ceylanpınar zirvesi

Suriye sınırında PYD gruplarıyla dinci gruplar arasında yaşanan çatışmaların Ceylanpınar ilçesinde güvenlik sorununa dönüşmesi sebebiyle bugün Çankaya Köşkü'nde hareketli bir görüşme trafiği yaşandı.

18 Temmuz 2013 Perşembe, 14:49
Abone Ol google-news

İstanbul'dan Ankara'ya dönen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'dan, PYD'nin Suriye'nin Kürt bölgesinde sağlamaya çalıştığı hakimiyet konusunda ayrıntılı bilgi aldı. Programda yer almamasına rağmen terörle mücadeleden sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da, bugün Köşk'e çıkarak, Gül ile görüştü.

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinin karşısına düşen Suriye'nin Resulayn kasabasında PYD'nin etkinlik kurmasının ardından Ankara hareketlendi. İstanbul Tarabya Köşkü'ndeki yazlık çalışma programına ara vererek Ankara'ya gelen Cumhurbaşkanı Gül, bugün önemli görüşmelerde bulundu. Gül, saat 12.00'de Meclis Başkanı Cemil Çiçek ile görüştü. Gül, saat 14.00'te ise MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı kabul etti. Fidan; PKK'nın Suriye'deki uzantısı olan PYD'nin bu ülkenin Kürt bölgesinde kurmaya çalıştığı etkinlikle son durum konusunda Gül'e ayrıntılı bilgi verdi. Fidan'ın, Gül'e çözüm sürecinde gelinen nokta ve PKK'nın Suriye'ye yönelik stratejisi konusunda Gül'e değerlendirmede bulunduğu kaydedildi.

Programda yoktu

Gül'ün programında yer almamasına dağmen Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da, bugün Köşk'e çıktı. Atalay'ın ziyareti, İstanbul'da kulak operasyonu geçiren Gül'e "geçmiş olsun" ziyareti olarak aktarıldı. Terörle Mücadele Yüksek Kurulu Başkanlığı görevi bulunan Atalay'a, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı ile Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı bağlı. Terörden sorumlu Başbakan Yardımcısı olan Atalay, Gül'e, sınırdaki gelişmelerle ilgili ayrıntılı bilgi verdi. Suriye sınırındaki kamplarda barınan 200 binin üzerinde mültecinin arasına teröristlerin sızmaması için alınan önlemler konusunda da Atalay, Gül'ü bilgilendirdi.

Üçlü zirve sona erdi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ile görüştü.

Çankaya Köşkü'ndeki üçlü görüşme iki saat sürdü. Görüşmenin ardından, Başbakan Erdoğan ve Orgeneral Özel, Çankaya Köşkü'nden Erdoğan'ın makam aracıyla ayrıldı. Erdoğan ve Özel, 93. yıl kutlamaları ve sancak devir teslim törenine katılmak üzere Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı'na gitti.