"Antalya'ya koş"

"Antalya'ya Koş'' şarkısı, Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin simgelerinden biri olması amacıyla yeniden düzenlendi.

11 Eylül 2009 Cuma, 09:06
Abone Ol google-news

Türkiye'nin ilk festival şarkısı olduğu bildirilen ve 1974 yılında Ali Kocatepe tarafından Antalya Film Festivali için bestelenen ''Antalya'ya Koş'' şarkısı, Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin simgelerinden biri olması amacıyla yeniden düzenlendi.

Antalya Külter ve Sanat Vakfı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Ali Kocatepe'nin bestelediği ''Antalya'ya Koş'' şarkısı, günümüz müzik anlayışı ile yeniden yorumlanarak dijital ortamda çoğaltılıp, yurt içinden ve yurt dışından 46. festivale katılan konuklara dağıtılacak.
Ali Kocatepe-Aysun Kocatepe ikilisinin seslendirdiği, vokalli ve enstrümantal olarak yeniden yorumlanan şarkının sonunda İngilizce, İtalyanca, Fransızca, Almanca, İspanyolca ve Rusça olarak birer cümleyle Antalya sevgisi vurgulanıyor.


Ünlü sanatçılar seslendirmişti

Ali Kocatepe'nin sözlerini yazıp bestelediği, düzenlemesini Attila Özdemiroğlu'nun yaptığı ve ''Dün Bugün Yarın'' orkestrasının eşlik ettiği ''Antalya'ya Koş'' şarkısını seslendirenler arasında Ali Kocatepe ile 70'li yılların unutulmaz sanatçıları Esmeray, İlhan İrem, Seyyal Taner, Ertan Anapa, Funda Anapa ve Gökben de bulunuyordu.

Ali Kocatepe de açıklamasında, sinemaseverleri 70'li yılların nostaljisiyle buluşturan ''Antalya'ya Koş'' şarkısının yapılmasının dönemin efsane Belediye Başkanı Selahattin Tonguç'un fikri olduğunu belirterek, projeye heyecanla ve dört elle sarıldığını anlattı.

Şarkının, yıllarca Antalya festivallerinde çalındığını, bandoların repertuvarına aldığını, televizyonlar Antalyaspor'un tanıtımlarında ''Antalya'ya Koş''u fon müziği olarak kullandığını hatırlatan Kocatepe, Antalya halkının bu şarkıyla bütünleştiğini ifade etti.

''Antalya'ya Koş''un festival şarkısı olarak yeniden düzenlenmesinin, Büyükşehir Belediye Başkanı ve AKSAV Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Akaydın tarafından gündeme getirildiğine değinen Ali Kocatepe, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

''İki ay kadar önceydi. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın ve çalışma arkadaşlarıyla bir akşam yemeğindeyken sohbet 'Antalya'ya Koş' şarkısına uzandı. Antalya'nın simgesi olan bu şarkıyı bilmeyen yok. Başkan Akaydın, 'Hadi, yeniden gündeme getirelim ve günümüzün dinamizmiyle yeniden bir kayıt yapalım'. O gece orada olduğumu duyan Selahattin Tonguç da katıldı aramıza ve tam bir nostalji yaşadık.''


Ali Kocatepe'nin yazıp bestelediği şarkının sözleri şöyle:

Antalya'dan bakan gözler
Görür cennetten, cennetten bir yer
Toroslardan Akdeniz'e
Uzan gönlünce, cennetten köşe
Yeşillikler, mavilikler Antalya'da hoş
Dost ellere, kardeşliğe, Antalya'ya koş
Aspendos'ta tarih yaşar
Gelenler şaşar, Antalya'ya koş
Düden, Side, Manavgat'ta
Tabiat coşar, Antalya'ya koş
Yeşillikler, mavilikler Antalya'da hoş
Dost ellere, kardeşliğe, Antalya'ya koş
Let's go to Antalya, Andiamo Antalya
Allons a Antalya, komm zu Antalya,
Liva Antalya, lüblü ya Antalya...