Apple – FBI gerginliği Obama’ya kadar ulaştı

Son günlerde çok konuşulan Apple – FBI gerginliği, Amerikan başkanı Barrack Obama’ya kadar ulaştı. Obama konu hakkında görüşlerini paylaştı.

16 Mart 2016 Çarşamba, 00:42
Abone Ol google-news

Apple’ın FBI’ın isteğine karşı çıkarak teröristler tarafından kullanılan iPhone’u hacklemeyi reddetmesi, iki taraf arasında gerginliği neden oldu. Ancak heralde hiç kimse bu gerginliğin bu noktarlara geleceğini tahmin etmemişti. Apple’ın mahkeme kararına uymayıp söz konusu iPhone’u hacklememesi, FBI’ın Amerikalı teknoloji devini ciddi yaptırımlarla tehdit etmesine kadar gitti.


Son günlerde gündemde düşmeyen bu olay hakkında başta Microsoft olmak üzere birçok teknoloji firması ve hükümet birimlerinden isimler görüş belirtti. Apple ve FBI arasındaki her geçen gün büyüyen tartışmaya son olarak Amerikan başkanı Barrack Obama da dahil oldu. Bu konu hakkında ne düşündüğü sorulan Obama, yeterli teknik bilgiye sahip olmadığı için direk bu konu hakkında görüş belirtemeyeceği söyledi. Ancak devletin güvenliğini tehdit eden bir olay söz konusu olduğunda teknoloji firmalarının hükümet birimlerine ve güvenlik güçlerine yardımcı olması gerektiğini söyledi. Obama net birşey söylemekten kaçınsa da, Apple’ın FBI’a yardımcı olmasını istediği anlaşıldı.
Nissan’dan akıllı cadde konsepti