Arap zirvesinde niyet var, karar yok

Gazze krizi Arap dünyasını ikiye böldü. Filistin'de kimin destekleneceği konusunda kimi ülkeler Mahmud Abbas'ın yanında yer alırken, kimileri Hamas'ı destekledi. Arap liderleri, Kuveyt zirvesinde Gazze Şeridi'nin imarı için ortak fon oluşturmayı da başaramadı. "Elimizden gelen her türlü yardımı yapacağız" denilen zirveden net bir karar çıkmadı.

20 Ocak 2009 Salı, 10:35
Abone Ol google-news

İsrail'in Gazze saldırısının sonuçlarını görüşmek üzere toplanan Arap liderlerinin Kuveyt'te iki gündür sürdürdüğü zirve sona erdi.

 

Yardım vaadi var, fon yok

Kuveyt'te bugün sona eren zirve sonunda yayımlanan açıklamada, "Gazze'nin yeniden inşası ve imarı için elden gelen her türlü yardımın yapılacağı" ve daha önce açıklanan yardımlardan memnuniyet duyulduğu belirtildi, ancak bu amaçla kurulması beklenen ortak fona hiç değinilmedi.

Liderlerin Gazze'yle ilgili ortak açıklama konusunda da anlaşamadıkları bildirilmişti.

 

Arap dünyası ikiye bölündü

Zirvede tartışmalı olan sadece Fon konusu değil. Filistin'de El Fetih'in mi Hamas'ın mı desteklenmesi gerektiği sorunu da Arap dünyasını ikiye böldü. Mısır ve Suudi Arabistan'ın başını çektiği grup Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın yanında yer alırken, Suriye'nin başını çektiği grup ise Hamas'ı destekliyor.

Arap Birliği'nin Kuveyt'te yapılan zirveye katılan Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Kuveyt televizyonuna yaptığı açıklamada, zirveyle ilgili nihai bildiriyi hazırlayan dışişleri bakanlarından bazılarının pozisyonlarını değiştirmemeleri nedeniyle Gazze konusunda anlaşmaya varamadıklarını kaydetti.