Aras Nehri'ndeki kuş cenneti için uyarı

ABD'deki Utah Üniversitesi öğretim üyesi ve KuzeyDoğa Derneği Başkanı Şekercioğlu, Aras Nehri üzerinde planlanan Tuzluca Barajı'nın, Türkiye'nin kuş türlerinin yarıdan fazlasını barından bölgeye tehdit oluşturacağını söyledi.

16 Kasım 2012 Cuma, 09:37
Abone Ol google-news

ABD'deki Utah Üniversitesi öğretim üyesi ve KuzeyDoğa Derneği Başkanı Çağan Şekercioğlu, Aras Nehri üzerinde planlanan Tuzluca Barajı'nı, Türkiye'nin yarısından fazla kuş türünü içinde barından bölge için ''ekolojik soykırım'' olarak değerlendirerek, ''Eğer sulama barajı projesi iptal edilmezse, Türkiye'deki kuş türlerinin yarısından fazlasının görülebildiği, Aras Nehri Yukarı Çıyrıklı'nın bu eşsiz kuş cenneti yok olacak, yüzlerce kuş türü ve binlerce diğer canlı yaşam alanlarını yitirecek. İnsanlara sesleniyorum: Siz de evinizden uzaklaşıp geri döndüğünüzde onu yerinde bulamasaydınız ne hissederdiniz?'' dedi.

Şekercioğlu, yaptığı açıklamada, Yukarı Çıyrıklı Kuş Cenneti'nin, Türkiye'deki 469 kuş türünün yarısından fazlasının tek bir yerde görülebildiği eşsiz kuş cennetlerinden biri olduğunu belirtti. Şekercioğlu, bu bölgenin aynı zamanda dünyanın en önemli kuş yollarından biri olan Afrika-Avrasya kuş göç rotası üzerinde olduğuna dikkati çekti.

Aras vadisinde kurdukları Aras Kuş Araştırma ve Eğitim Merkezi'nde yaptıkları çalışmalar sonucunda 3 kıtada halkalanan kuşların Aras bölgesinde tekrar yakalandığını ve Aras Nehri Yukarı Çıyrıklı Kuş Cenneti'nin kuşların konaklayarak beslendikleri en önemli bölgelerden biri olduğunu saptadıklarını dile getiren Şekercioğlu, şunları kaydetti:

"Sadece 7 yılda Aras Nehri Yukarı Çıyrıklı Kuş Cenneti'nde tespit edilen 240 kuş türü, Türkiye kuş türlerinin yarısından fazladır ve 74 yıldır araştırılan Manyas Kuş Cenneti'nde tespit edilen 255 kuş türüyle neredeyse aynıdır. Bu bölgede tespit ettiğimiz Şikra atmacası (Accipiter badius), Türkiye'nin kuş envanteri için yeni bir tür olarak Türkiye kuş türü sayısını 469'a çıkarmıştır. Buradan 200 kat büyük olan Van Gölü'nde bile 212 kuş türü tespit edilmişken, Doğu Anadolu'nun en zengin sulak alanlarından olan Aras Nehri Yukarı Çıyrıklı Kuş Cenneti yıllardır, "Sulak Alan Kategorisi"ne bile alınmadı. Tüm rapor ve başvurularımıza rağmen, herhangi bir koruma statüsü bulunmuyor.

Aras nehri üzerine kurulan barajlar, nehir yatağından alınan kum ve çakıllarla vadinin eko-sistemini her geçen gün daha da bozarken, şimdi de bu kuş cenneti ve içindeki önemli sayıdaki kuş türlerinin hepsi daha da büyük risk altında. Bu bölge, Tuzluca Barajı'nın suları altında kalarak yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Eğer bu sulama barajı projesi iptal edilmezse, yüzlerce kuş türü ve binlerce diğer canlı yaşam alanlarını yitirecek ve yok olacak."

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun ''Bu alanı korumak boynumuzun borcudur'' dediğini hatırlatan Şekercioğlu, ''Umarız Bakan Eroğlu bu sözünü tutar ve Aras Nehri ve kuşlarının yok olmaması için Tuzluca Barajı hemen durdurulur'' diye konuştu.