Ardahan'daki temelde tabutu bulunan Rus generalin torunu ortaya çıktı

Ardahan'da temel kazısında bulunan Rus Tümgeneral Vasiliy Geyman’ın torunu, "Çok heyecanlıyım, DNA örneği vermeye hazırım" dedi.

27 Nisan 2017 Perşembe, 23:13
Abone Ol google-news
<video:728630>

Sputnik’e konuşan Rus Tümgeneral Vasiliy Geyman’ın torunu Boris Akimov, Ardahan’da apartman inşaatı için temel kazısı yapılırken bulunan tabutun Rus Tümgeneral Geyman’a (1823-1878) ait olabileceğini düşündüğünü belirtti.

Çok heyecanlı olduğunu söyleyen iş insanı Akimov duygularını şöyle paylaştı: "Haberleri duyar duymaz çok heyecanlandım. Ben dedem ile ilgili çok araştırma yaptım. En son Ermenistan'ın Gümrü kentinde toplu mezarda toprağa verildiğini biliyordum. Fakat mezar listesinde dedemin ismi yok idi. Dolayısıyla bugüne kadar çok aradım. Nihayet haberi ve fotoğrafı görür görmez çok heyecanlandım. Çok şeyler örtüşüyor. Örneğin vefat ettiği tarih ve yer. Fotoğraftaki general rütbesi de. Tümgeneral rütbesinde 3 yıldız var."

Temel kazasında bulunan Rus generalin tabutu mühürlendi, koruma altına alındı

'DNA ÖRNEĞİ VERMEYE HAZIRIM'

Akimov sözlerine şöyle devam etti: "Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği'ni aradım. Konuyla ilgili resmi bir bilginin olmadığını söylediler. Telefonumu aldılar. DNA örneği vermeye hazırım.

Tabutun dedeme ait olabileceği haberlerini basında gördüm. Sputnik ajansına atıfen yapılan haberleri okudum. Şükranlarımı iletiyorum. Benim tanıdığım tarihçiler de tabutun dedeme ait olabileceğini düşünüyor. Tabii bazı tarihçilere göre, konu çok karmaşık. Çeşitli iddialar var. Ama ben tabutun dedem Geyman'a ait olduğunu düşünüyorum."