Arılar zayıf düşünce

Bingöl Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Yaşa, temmuz ayında etkili olan toz bulutunun bal üretimini olumsuz etkilediğini bildirdi.

25 Ağustos 2009 Salı, 10:27
Abone Ol google-news

Bingöl Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mehmet Yaşa, yaptığı yazılı açıklamada, toz bulutunun, arıların solunum yollarına zarar verdiğini ve bu nedenle zayıf düştüğünü belirtti.

Toz bulutunun hemen ardından etkili olan yağışın da bitki örtüsünün çamurla kaplanmasına neden olduğunu ifade eden Yaşa, şunları kaydetti:

''Arıların, bal yapmanın en kıymetli zamanında bitkilerden faydalanamaması sonucu bal üretiminde yüzde 60-70 gibi büyük oranda düşüş yaşanmıştır. Başka bir deyişle daha önce 20 kilogram civarında olan kovan başı bal üretimimiz bu sene 6-7 kilogram civarlarına kadar düşmüştür. Hatta ilimizin bazı bölgelerinde konaklayan arıcılarımız, bu sezon hiç bal alamamışlardır. Bu olayı doğal bir afet olarak gören birliğimiz, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın, çiftçi zararlarının karşılanması için ilgili yasadan ilimiz arıcılarını da faydalandırması gerektiğine inanıyoruz. Bu amaçla gerekli girişimler yapılarak müracaatlarda bulunulmuştur.''