Arınç: Hayretle bakıyorum

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Arınç, 10 Kasım'da da TBMM'nin çalıştığını belirterek, "Meclis gündemine de hakim böyle bir gündem içinde 'Kürt Açılımı konusunun görüşülmesi yanlıştır' diyecek bir insana ben hayretle bakıyorum" dedi.

09 Kasım 2009 Pazartesi, 18:48
Abone Ol google-news

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç,  AKP Genel Merkezi'ne gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Arıç, "Kürt Açılımı" görüşmesi ile ilgili bir soru üzerine "Bugün Merkez Yürütme Kurulu'nda sanıyorum ki öncelikli konu bu olması lazım. Ben artık Merkez Yürütme Kurulu üyesi değilim, ama davet aldım. Herhalde toplantının bir kısmına katılacağım. Yarınki toplantıda Sayın İçişleri Bakanımız mı, yoksa görevlendirilecek başka bir arkadaş mı konuşacak inanın bilmiyorum, ama ne konuşulacağını az çok biliyorum" karşılığını verdi.

"Kürt Açılımı" çalışmasının anlatılması amacıyla il gezilerinin düzenleneceği hatırlatılması üzerine Arınç, gezilerin zaten yapıldığına işaret ederek, "Ben Çarşamba günü Diyarbakır'da öbür hafta Adıyaman'da, Urfa'da olacağım. Cumartesi Burdur'da olacağım, Cuma Antalya'da olacağım. Her gün bir çalışma içerisinde, hem görevlendirildiğimiz konular var bakanlıklarla ilgili hem de Türkiye'nin en önemli konusu şu anda 'Demokratik Açılım' konusu. Bu konuyu halkımıza daha iyi biçimde anlatmamız lazım" diye konuştu.
 

"Yanlış yapar"

Muhalefetin görüşmenin 10 Kasım'da yapılmasına itirazları olduğu ve görüşmenin yarın yapılmamasını isteyeceklerinin sorulması üzerine Arınç şöyle konuştu:
"Böyle bir şey yaparsa CHP çok yanlış yapar. Meclis'in zamanından çalmak için zaten çalışma günlerinin her birisinde bir grup önerisi getiriyorlar, üzerinde saatlerce konuşuyorlar. Borçlar Kanunu neredeyse 1 buçuk ay oldu, hala ikinci bölümü tamamlanamadı. Bu adetlerini yerine getireceklerse yarın da böyle bir gerekçeyle bunu yapabilirler, ama yarın mesai günü. Salı, Çarşamba, Perşembe günleri Meclis toplandığında da Salı günü denetim günü. Genel görüşmede denetim konularından bir tanesidir dolayısıyla 10 Kasım'da böyle bir konunun gündeme gelmesi önceden planlanmış, düşünülmüş bir olay değildir, ama Ekim ayında yapılması gerekli böyle bir toplantının Ekim ayında belli sebeplerle yapılamayınca Kasım ayının ilk denetim gününde yapılması uygun görüldü."
 

"Meclis çalışıyor"

Büyük Atatürk'ü 10 Kasım 1938'den bu yana herkesin özlemle andığının altını çizen Arınç, "Ona karşı bağlılığımızı, onun ilkelerine karşı durumumuzu tekrar gözden geçiriyoruz, söylüyoruz, inandıklarımızı ifade ediyoruz" diye konuştu.

Meclis'te böyle bir konu gündeme gelmeseydi bile TBMM'nin saat 15.00'da açılıp, 3 tane milletvekilinin konuşma yapacağını kaydeden Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç şunları söyledi:
"Madem Meclis çalışıyor, Meclis gündemine de hakim böyle bir gündem içinde 'Demokratik Açılım konusunun görüşülmesi yanlıştır' diyecek bir insana ben hayretle bakıyorum. Bu çok istismar edilmiş bir konudur. Bir ana muhalefet partisine doğrusu yakışmaz. Mesai günlerinden birisindeyiz, Meclis'in çalışma günlerinden birisindeyiz ve Türkiye'nin aylardan beri yakinen takip ettiği bir konuda Meclis bilgilendirilecek. 'Bu bugün olmasın da filan gün olsun' demek çok yanlış bir şey umarım bunu yapmazlar."