Arnavutluk'ta Bush heykeli

Arnavutluk'ta küçük bir kasaba olan Fushe-Kruje, ABD'nin önceki başkanı George W. Bush'un heykelini dikme kararı aldı.

20 Kasım 2009 Cuma, 20:26

George W. Bush'u, 2007 yılında kasabalarını ziyareti sırasında ABD'ye sevgi gösterileri ile bir kahraman gibi ağırlayan kasaba halkı, bu ziyaretin anısına heykelin dikilmesini kararlaştırdı.

Belediye başkanı İsmet Mavriki, Bush'un ziyaretinin üçüncü yıl dönümünde, kasabanın ana meydanı olan Bush Meydanı'nda 10 Haziran 2010'da dikilecek olan heykel için, Arnavutluk heykeltraşları arasında bir yarışma açıldığını belirtti. Mavriki, yarışma açılmasına karşın kendisinin nasıl bir heykel tercih edeceğini de anlattı. Belediye başkanı, "eğer ben olsaydım Bush'u enerjik yürüyüşü halinde gösteren, 3 metre boyunda, bronz bir heykel tercih ederdim" diye konuştu.

Başkent Tiran'da da bir caddeye Bush'un adı verilmişti. Avrupa turu sırasında sık sık sert protestolarla karşılaşan Bush, Arnavutluk'ta ise Reuters'ın ifadesiyle, "rock yıldızları gibi" karşılanmıştı.

Arnavut nüfusun ağırlıkta olduğu Kosova'nın bağımsızlığına katkısından ötürü hem bu ülke hem de Arnavutluk halkı ABD'ye büyük yakınlık gösteriyor. Başkan Bill Clinton döneminde, 1999 yılında, Kosova'ya yönelik baskının azaltılmasını amaçlayan NATO hava saldırısı başlatılmış, Bush döneminde de Kosova bağımsızlığını almıştı. Kosova'da da Clinton'ın dev bir heykeli bulunuyor.