Asgari ücret tamam ya diğerleri?

Hükümet asgari ücretin vergi nedeniyle bin 300 liranın altında düşmemesi için düzenleme yaparken diğer işçi ve memurları unuttu.

26 Ekim 2016 Çarşamba, 20:54
Abone Ol google-news

Oysa vergiler nedeniyle sadece asgari ücret değil bütün işçi ve memurların ücretleri düşüyor. Yaklaşık 17 milyon işçi ve memurun ücretleri düzenleme yapılmaması nedeniyle bundan sonra da yıl ortasından itibaren düşmeye devam edecek. Hükümetin Meclis’e sunduğu asgari ücret düzenlemesi hızla Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçti. Düzenlemenin kısa süre içerisinde yürürlüğe girmesi bekleniyor. Asgari ücretlinin 3 aylık toplam kaybı ise 210 liraya çıkacaktı. Düzenlemenin yasalaşmasıyla vergi nedeniyle asgari ücret bin 300 liranın altında düşmeyecek. Buna karşın vergi dilimindeki artıştan sadece asgari ücretliler değil bütün işçi ve memurlar etkileniyor. Ancak hükümet onlarla ilgili herhangi bir düzenleme yapmadı.

Nakliyat işçisine destek ziyareti

DİSK/Nakliyat-İş Sendikasına üye oldukları için işten çıkarılan MSC/ Medlog lojistik işçilerini ziyaret eden DİSK Başkanı Kani Beko, söz konusu iş yerinde anayasal haklarını kullanan işçilerin çocuklarının geleceği ile oynandığını dile getirdi. DİSK yönetim kurulu, sendikalı oldukları için işten atılan ve 1 Eylül’den itibaren işe dönmek amacıyla direnişlerini sürdüren işçileri ziyaret etti. Beko, buradaki işçilerin Anayasal bir haklarını kullandıkları için işten atıldıklarını, işverenin, emekçiyi işten çıkararak sosyal bir cinayet işlediğini dile getirdi. Beko, bir ay önce Gemlik’te yaşananları da unutmadık! Gemlik Meydanı’nda konuyla ilgili basın açıklamasını engellemeye çalışanların, baskılarının, olağanüstü hal bahanesinin DİSK’li işçiye sökmediğini gördüğünü belirterek, “Örgütlü işçiyi hiçbir kuvvet yenemez” diye konuştu. Beko, “İşçi arkadaşlarımızın talepleri bellidir. Üyelerimiz insanca yaşanacak bir ücret, insanca çalışacakları bir toplu sözleşme istemektedir” dedi