"Askeri kanat demokrasinin işlemesinden yana"

DSP Genel Başkanı Masum Türker, Milli Güvenlik Kurulu toplantısından sonra yapılan basın bildirisinin "askeri kanadın demokrasi sürecinin işlemesinden yana olduğunu" gösterdiğini ifade etti.

22 Ağustos 2009 Cumartesi, 07:20
Abone Ol google-news

DSP Genel Başkanı Masum Türker, MGK toplantısından sonra yayınlanan bildiriye ilişkin  değerlendirmelerde bulundu. Türker, bildiride "kürt açılımı"na ilişkin görüşleri destekleyen ifade kullanılmasının askeri kanadın demokrasi sürecinin işlemesinden yana olduğunu gösterdiğinin söyledi. MGK bildirisinin bütünüyle değerlendirildiğinde atılacak adımların demokrasinin işleyişinin baltalamadığını, aksine demokratik sürece yana tavır alındığını gösterdiğini vurgulayan Türker, "Askeri kanat demokratik açılıma temkinli yaklaşıyor. MGK bildirisinin toplumsal talebin barıştan yana ortaya konulmasından yana konulmasından memnuniyet olarak değerlendirmeliyiz. Yoksa bir ödün vermek olarak değil" dedi.
 

"AKP döneminde terör hortladı"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın iktidara gelmesinin ABD'nin bir projesi olduğunu iddia eden Türker, "Bunu ifade etmeye gerek yok. Bu bilinen bir şey. AKP, Orta Doğu Projesi'nin uygulanabilmesi için Ecevit'in başında olmadığı ve MHP'nin de birlikte olmadığı yani ulusal düşünce sahiplerinin olmadığı bir yapının, oluşumunun meyvesidir. AKP'nin iktidarı ABD'ye Irak'ı işgaline yol açmıştır. Irak'taki işgal sonrası da AKP'nin bölgeye uyguladığı ekonomik yaptırımlar dolayısıyla sıfır olarak ele aldıkları terör, AKP iktidara geldiğinde tekrar hortladı" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın "Kürt açılımı"nı zora sokacak gerginlik ortamı yarattığını iddia eden Türker, "ABD'nin Irak'tan ayrıldığı tarihlerde Kuzey Irak'taki Kürt yönetiminin bölgesel Kürt yönetimine AKP'yi istememesinin yaratacağı aplikasyonların önüne geçmek için AKP hükümetinin terör örgütüyle uzlaşmaya zorlamaktadır. Eğer böyle bir talep yoksa Başbakan neden "Demokratik Açılım"ı zora sokacak gerginlik ortamı yaratmak istiyor?" diye sordu.

"Açılımla ekonomi düzelmez"

Erdoğan'ın "Kürt açılımı" konusunda inisiyatifini germediklerini dile getiren Türker, Erdoğan'ın "açılım ekonomiye de sıçrayacak" sözlerini de, "Açılım ekonominin gelişmesinde tek başına yetmez. Açılımın gerçekleşmesi içinse ekonominin düzelmesinin gerekmektedir" diye değerlendirdi.