Atalay'dan ilginç yanıt

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, DTP Van Milletvekili Fatma Kurtulan'ın, Van'ın Muradiye İlçesi'nde polisin maç yaptıkları gençleri 'Kürtçe küfür' ettikleri gerekçesiyle dövdüğü iddialarıyla ilgili soru önergesine ilginç bir yanıt verdi.

06 Eylül 2009 Pazar, 07:29
Abone Ol google-news

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, DTP Van Milletvekili Fatma Kurtulan'ın 12 Nisan 2009'da Van'ın Muradiye ilçesinde polislerle mahalle gençleri arasında yapılan futbol maçında yaşanan olaylarla ilgili soru önergesini yanıtladı. Mahalle maçındaki olayların iddia edildiği gibi gençlerin Kürtçe konuşmasından kaynaklanmadığını belirten Atalay, "Meydana gelen tartışma olayı, oynanan maçın heyecanı ve stresinden kaynaklanmıştır. Bölge hassasiyetlerini bilen Emniyet Müdürlüğü personelinin vatandaşların sokakta Kürtçe konuşmasını engellemeye çalışması veya böyle bir talimat vermesi gibi bir şey sözkonusu değildir" dedi.

 

İki Başmüfettiş görevlendirildi açığa alınan polis yok

Gençlerle polis arasında yaşanan olaylarla ilgili Van Emniyet Müdürlüğü'nce idari tahkikat için Muradiye İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne iki başmüfettiş görevlendirildiğini ifade eden Bakan Atalay, olaylar sırasında yaralanan dört vatandaşın da Muradiye Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayette bulunduklarını hatırlattı. Atalay, "Konu ile ilgili adli ve idari soruşturma halen devam etmektedir. Bu olayla ilgili açığa alınan herhangi bir polis memuru bulunmamaktadır. Muradiye İlçe Emniyet müdürlüğünce olaydan sonra tarafların şikayetlerinden vazgeçmeleri hususunda herhangi bir girişimde bulunulmadığı gibi üst rütbeli personelce gençlerin ailelerine yanlış anlamaların giderilmesi için çeşitli ziyaretler yapılmıştır" dedi.