Atatürk fotoğraflarını delil saydılar

Sincan Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz ve Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu hakkında Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu tarafından hazırlanan soruşturma raporlarına Atatürk'ün fotoğrafları suç delili olarak girdi.

06 Eylül 2010 Pazartesi, 07:50
Abone Ol google-news

Kaçmaz ve Eminağaoğlu’nun beraatlarıyla sonuçlanacak olan haklarındaki davaların temelini oluşturan Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu raporları gazeteci Hüseyin Özalp’in bu hafta piyasaya çıkan kitabı “Son Kale Kuşatılan Yargı” adlı kitabında yer aldı. Kitapta raporlarla ilgili belge ve bilgiler şöyle anlatıldı:

Cem Ersever’den Eşref Bitlis’e: Raporu okurken Veli Küçük başta olmak üzere bazı sanıklar hâkimler ve savcılarla ilişki kurmaya çalışmış, bu görülüyor. Osman Kaçmaz hakkında tek bir belge yok. Eminağaoğlu’nun bazı Ergenekon sanıkları veya avukatlarıyla telefon konuşmaları dosyaya konmuş. Bunun dışında soruşturma dosyası, Ergenekon ile ilgili ne kadar belge ve doküman varsa, onlarla desteklenmiş. Cem Ersever’den Eşref Bitlis suikastına, bu bilgilerin hâkimlerle ne ilgisi olabilir, hâkim ve savcının dosyasına bu kadar detay bilgi neden konulur.

Ergenekon ve Atatürk: Hâkim ve savcıların dosyalarına konulan, üzerine de Adalet Bakanlığı’nın mührü basılan belgelerin ilkinin kapağında Atatürk’ün kalpaklı fotoğrafı bulunuyor. 1918 yılında çekilen fotoğrafta Mustafa Kemal, yaverleri ile beraber. Salih Bozok, Şükrü Tezer, Cevat Abbas Gürer arkasında ayakta bekliyor. Fotoğrafın altında ‘Mütarekeye rağmen aldığı önlemlerle ordunun ayakta durmasını sağladı’ ibaresi yer alıyor. Fotoğrafın altında ise büyük harflerle ‘Ergenekon’ yazıyor. Belgenin adı: ‘Analiz Yeni Yapılanma Yönetim ve Geliştirme Projesi’. Amaç, Kapsam ve Yöntem başlıklı giriş bölümünde ise söze yine doğrudan Atatürk’le giriliyor. Şöyle deniliyor: ‘Bu çalışmanın amacı Atatürk ilkeleri doğrultusunda biçimlendirilmiş, Kemalizmin tek, gerçek ve içtenlikle koruyucusu TSK bünyesinde faaliyet gösteren Ergenekon’un reorganizasyonuna katkıda bulunabilmektir.’ Üçüncü sırada yer alan dokümanın kapağında da yine Atatürk resmi bulunuyor. Bu kez Türk bayrağının altında karakalem çizilmiş bir Atatürk portresi sayfanın sol köşesine yerleştirilmiş.

Kaçmaz’ın AKP lehine kararları

Kitapta AKP’lilerce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan’a davaları nedeniyle eleştirilen Kaçmaz’ın AKP’liler lehine verdiği kararlar da sıralandı. Aralarında Gül, Erdoğan, TBMM Başkanı Şahin, bakanlar ve bürokratların da bulunduğu isimler hakkındaki 36 şikâyette Kaçmaz’ın AKP’liler lehine verdiği kararların listesi kitapta yer aldı.