Atatürk’e hakaret cezasız kaldı

İktidara yönelik her türlü eleştiriye karşı soruşturma açılarak cezalar yağdırılırken, Atatürk’e hakarete yine göz yumuldu. Ankara Şehit Bülent Göçer Ortaokulu’nun rehber öğretmeni A.C.A, okulun öğretmenler odasında, Atatürk’e yönelik hakaretlerine MEB’in ardından Cumhuriyet Savcılığı da “göz yumdu”. Öğretmenlerin şahitliği ile Eğitim İş’in savcılığa ilettiği şikâyette, öğretmenin, “Atatürk ateisttir, İngiliz ajanıdır. Babası belli ama dedesinin kim olduğu belli değildir. Nüfusunu Selanik’den buraya, yani Türkiye’ye aldırabilmek için adaları Yunanistan’a vermiştir. Hakkındaki kanun kaldırıldığında kim olduğunu göreceksiniz” ifadelerini kullandığı belirtildi.

18 Mayıs 2019 Cumartesi, 20:58
Abone Ol google-news

Ankara Gölbaşı Cumhuriyet Savcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada birçok öğretmenin şahitliğine karşın rehber öğretmen A.C.A. kullandığı ifadeleri reddetti. Şikâyetçi öğretmenler ise Atatürk’e hakaret edildiğine ilişkin şahitliklerine devam etti. Eğitim İş’in şikâyetinde, Atatürk’e hakaret eden öğretmen hakkında, “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret”, “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçlamalarında bulunuldu. Savcılık ise soruşturmayı kapatma yoluna gitti. Savcılık kararında, “Cumhuriyet Başsavcılığımızca yapılan soruşturma neticesinde her ne kadar şüphelinin söylemlerinin ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği kabul edilse dahi” denilerek Yargıtay kararları işaret edildi. Savcılık, Atatürk’ün hatırasına hakaret suçlamasına karşın “Mevcut olayda suçun maddi unsuru olan aleniyet unsurunun oluşması gerektiği, şüphelinin beyanlarının öğretmenler odasında gerçekleştiği, hakaretin belirlenemeyen sayıda kişi tarafından görülme, duyulma ve algılanabilme olasılığının bulunması gerektiği, bu haliyle şüphelinin üzerine atılı suçu işlemediği anlaşılmakta” değerlendirmesinde bulundu. 


‘Tehlike yok’

Öğretmenler odasında kavgaya varan tartışmanın ardından, okuldaki 6 öğretmenin imzasıyla düzenlenen tutanakla yapılan şikâyete karşın ise savcılık suçun alenileşmediğini savunarak Atatürk’e hakaret eden öğretmen hakkında “Kovuşturma yapılmasına yer olmadığı” kararı verdi.

BALMUK: BAKAN DANIŞMANININ EŞİ

Eğitim İş Genel Özlük-Hukuk ve TİS Sekreteri Maksut Balmuk, Atatürk’e hakaretin cezasız bırakılmasını, “Ülkemizde hukukun geldiği nokta burasıdır. Üstünlerin hukukunun en bariz örneği ile karşı karşıyayız. Öğretmenler odasında Atatürk’e hakaret dahi cezasız kalıyor. Çünkü bu sözleri sarf eden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin danışmanının eşi” sözleriyle değerlendirdi.

Balmuk, öğretmene ilişkin de “Bu kişi anayasa ve Milli Eğitim Temel Kanunu’nda yer alan Atatürkçülüğü anlatacak. Bu kişi laiklik anlatacak, demokrasi anlatacak, insan hakları anlatacak.

Bunun kabulü mümkün değildir. Bu sözleri ilgili şahsa iade ediyoruz. Bu sözler normal bir vatandaşa dahi söylenemez. Söylense suç olur ama üstünlerin hukukunda üstünler muaftırlar suçtan, soruşturmadan. Savcılık kararı bu. İdari soruşturmada ise oyalama taktiği söz konusu. Uzatılıyor soruşturma ve korunuyor şahıs. Bu işin sonuna kadar takipçisi olmaya devam edeceğiz. Mücadelemiz hukukun üstünlüğü kurulana, bu gerici zihniyetler sona erene kadar devam edecek. Bunun yolu laik, bilimsel, demokratik eğitimden, Atatürk devrimlerinden geçmektedir” ifadelerini kullandı.