Atatürk'ün köyümüzden geçeceği söylendi, çevre köylüler dahil herkes beklemeye başladık...

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, atlı askerleriyle mola verdikleri köylerinde görme imkanı bulan İzmirli 94 yaşındaki Hüseyin Ali Oğan, o anı hala unutamıyor.

08 Kasım 2019 Cuma, 16:27
Atatürk'ün köyümüzden geçeceği söylendi, çevre köylüler dahil herkes beklemeye başladık...
Abone Ol google-news

Aliağa ilçesine bağlı Aşağı Şakran Mahallesi'nde yaşayan Oğan, ilerleyen yaşına rağmen bahçesindeki zeytin ağaçlarıyla ilgileniyor, zaman zaman da kahvehanede toplananlarla geçmişe ait anılarını paylaşıyor.  Köylülerin "yaşayan tarih" olarak adlandırdığı Hüseyin Ali Oğan, Atatürk'ü dünya gözüyle görme fırsatı yakalamanın mutluluğunu yaşıyor.

'O AN SÜREKLİ GÖZÜMDE CANLANIYOR'

O günleri anlatırken gözyaşlarına hakim olamayan Oğan, cumhuriyetin ilk yıllarını çok iyi hatırladığını söyledi. Yaşlı olmasına rağmen tarlasındaki zeytin ağaçlarıyla ilgilenmeye devam ettiğini dile getiren Oğan, fırsat buldukça kahvede oturup gençlerle geçmiş günleri yad ettiğini, özellikle onlara Atatürk'ü anlattığını ifade etti. 

1930 yılında Atatürk'ü dünya gözüyle görme imkanı bulduğunu belirten Oğan, şöyle konuştu:

"Atatürk'ün köyümüzden geçeceği söylendi. Çevre köyler dahil herkes beklemeye başladık. O tarihte 5 yaşındaydım. Gazi'yi göreceğim için çok heyecanlanmıştım. Çünkü onu çok seviyordum. Atatürk Aydın'dan Çanakkale'ye gidiyordu. Haberi duyan herkes yola çıktı. Bir süre sonra atlı askerlerle geldi. Atatürk çok heybetliydi. Atından inmeden selam verdi, hal hatır sordu. Onu gördüğüm için çok şanslıyım. O an sürekli gözümde canlanıyor. Askerler çeşmeden su içti. Sonra önümüzden geçip yola koyuldular. Günlerce köyde onu konuştuk."