Atina'ya cami yapılacak

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Yorgo Petalotis, başkent Atina'da 500 kişi kapasiteli bir cami yapımının kararlaştırıldığını söyledi.

29 Nisan 2010 Perşembe, 10:47
Abone Ol google-news

Yunan medyasının haberine göre Petalotis, caminin, kentin Votanikos semtinde inşa edileceğini belirtti.

Deniz Kuvvetleri'nin mülkiyetindeki bir arsaya yapılacak olan cami için devlet ödeneklerinden faydalanılacağı vurgulandı.

Cami inşaası projesinin ayrıntılarının, Başbakan Yardımcısı Theodoros Pangalos'un başkanlığını yapacağı, Din İşleri ve Eğitim, İçişleri, Dışişleri, Savunma ve Kamu Güvenliği Bakanları'nın katılacağı bir heyet tarafından belirleneceği açıklandı.

Öte yandan, basın - yayın organları, Atina'da cami yapımı işlemlerinin ''hızlandırıldığına'' dikkat çektikleri haberlerinde, söz konusu proje tamamlandığında caminin, başkentte iki asır sonra faaliyete geçecek Müslümanlara ait ilk resmi ibadet yeri olacağını vurguladılar.

Hükümetin amacının, ister Yunan vatandaşı isterse göçmen olsun, binlerce Müslüman ile ilgili toplumsal bir sorunu ele almak olduğu değerlendirmesinde bulunulan haberlerde, bu çerçevede son dönemde ilgili makamların konuyu daha sık ele aldıkları ve cami için ayrılan alanla alakalı hukuki konuları inceledikleri belirtildi.

Eğitim Bakanlığı ile Atina Çevre Planlaması Organizasyonu arasında varılan anlaşma sonucunda caminin, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın tedarik edeceği 17 dönümlük bir alana inşa edilmesine karar verildiği kaydedildi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı üst düzey yetkililerinin konuya ilişkin açıklamalarında ise, ''Cami için ayrılan bölgenin, halkın kolayca ulaşabileceği bir yer olması nedeniyle tercih edildiğini'' vurguladıkları belirtildi.

Yetkililerin ayrıca, ''Biz ülkemizin karşılaştığı toplumsal sorunların farkındayız ve mekanın kullanımı için elimizden geleni yapacağız. Kısa bir süre içinde cami, Müslüman vatandaşlarımızın hizmetinde olacak'' ifadesini kullandıkları bildirildi.

Haberlerde, Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı tarafından yapılacak masrafın 2,5 milyon Avro tutarında olacağı belirtilirken, cami inşası ve çevre düzenlemesiyle birlikte yapılacak toplam harcamaya ait ise net bir değerlendirme bulunmadığının altı çizildi.

Harcamaların, Devlet Yatırım Programı'ndan karşılanacağı kaydededilirken, caminin toplam 840 metrekarelik bir alanı kaplayacağı belirtildi.

Haberlerde, hükümet yetkililerinin değerlendirmelerinde, ''Caminin Yunan inşaat şirketleri tarafından yapımının hedeflendiğini ve yapının İslami gelenek ile Akdeniz ülkeleri kültürünü birlikte barındırmasının ümit edildiğini'' söyledikleri kaydedildi.

Yunanistan'da son 12 yıldır başkent ve çevresinde yaşayan Müslümanların ibadetleri için bir cami inşası ve mezarlık yapımı konusu tartışılıyor.

Parlamentonun karar alması ve Kilise'nin de desteklemesine rağmen şu ana kadar bu konuda ilerleme kaydedilmedi.