Avukatlara bile dava dosyası hakkında bilgi verilmeyecek

Soruşturmanın gizliliğini güvence altına alan yasa teklifi TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi. Teklif, avukatların dosyaların içeriği hakkında bilgi almalarına kısıtlama getiriyor.

16 Temmuz 2014 Çarşamba, 15:26
Abone Ol google-news

TBMM Adalet Komisyonu, AKP Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya Başkanlığı'nda toplandı. Komisyon, AKP'li Ramazan Can'ın teklifini görüşerek kabul edildi. Kabul edilen teklif; Ceza Muhakemeleri Usulü'nde yapılması öngörülen ve "avukatların, müvekkillerine yönelik suçlamaların bulunduğu, soruşturma dosyasını incelemelerine kısıtlama" getiriyor.

Komisyona katılan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, daha önce kaldırılan düzenlemeye yeniden ihtiyaç duyulduğunu belirterek, "Soruşturmanın gizli olması gerekiyor" dedi. Soruşturmaların; kişilerin lekelenmeme hakkını korumak, masumiyet ilkesine riayet etmek, delilleri sağlıklı bir şekilde toplamak, maddi gerçekleri ortaya çıkarmak ve gerçek faillere ulaşabilmek için gizli olması gerektiğini vurguladı. Bakan Bozdağ, bu konuda Fransa'da öldürülen üç PKK'lı kadın örneğini verdi.

Daha önce yaptıkları bir düzenlemeyle, müdafinin kendisi ile ilgili dosyayı incelemesi konusunda sınırları kaldırdıklarını anımsatan Bozdağ, ancak bu sınırlamaların kaldırılmasının ardından, soruşturmanın gizliliği ile ilgili sıkıntılar yaşanmaya başladığını kaydetti.

Aslında, kişilerin ifadeye çağrılıncaya kadar olan zaman diliminde bu gizliliğin korunması gerektiğine dikkat çeken Adalet Bakanı, "Hakkında soruşturma açılan kişi, ifadeye çağrıldıktan sonra avukat tutar, müdafi olur. Ondan sonra zaten avukatlar dosyayı inceler, belgeleri alır" dedi. Ancak mevcut uygulamada, kişinin, ifadeye çağrılmadan önce, kendisi ile ilgili bir soruşturma olup olmadığını ve soruşturmanın safhalarını öğrenebildiğini belirten Bozdağ, bu yüzden artık soruşturmaların sağlıklı yürütülemediğini söyledi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, söz konusu yasa teklifiyle asıl amaçlanan şeyin ne olduğunu şöyle anlattı:
"Kişi 'Benimle ilgili soruşturma var mı yok mu?' diye dilekçe veriyor ve varsa bu soruşturma ile ilgili evrakı talep ediyor. Bazı savcılar bunu veriyor bazıları vermiyor. Bana göre verilmemesi lazım. Çünkü ana ilke, soruşturmanın gizliliğidir. Ama mevcut uygulamada kişi dosyanın her aşamasına ulaşabiliyor. Bizim burada yaptığımız yeni bir şey getirmek değil. Türkiye'nin yıllardır uyguladığı sonra bizim de değiştirdiğimiz bir düzenlemeyi tekrar geri getirmek. Çünkü soruşturmalar sağlıklı yürümüyor. O zaman değiştirdik ki kişiler dosyalarını görebilsinler, haklarındaki suçlamaları bilsinler diye. Ama şimdi özellikle suç konusunda maharetli olanlar, suçu alışkanlık haline getirenler, avukatları vasıtasıyla, 'Benim hakkımda soruşturma var mı yok mu?' diye bunları öğrenebiliyor. Suç şebekelerinin avukatları diyor ki 'Müvekkilimle ilgili bir soruşturma yürütülüyor mu?' Sonra dosyada ne var ne yok alıyor ve delillerden hiçbir şey kalmıyor. Sonra siz bu uyuşturucu şebekesiyle mücadele edemiyorsunuz, suçüstü yapamıyorsunuz. Çünkü senin bildiğini o da biliyor. Esasında bana sorarsanız şu anda da savcıların bunu vermemesi lazım. Çünkü suçu alışkanlık haline getirmiş kişilerle ilgili soruşturmaların sağlıklı yürütülmesinde gerçekten problem yaşanıyor. Yoksa iki ay önce kaldırdığımız şeyi niye geri getirelim? Ben o zaman bu düzenlemeyi kaldırırken bunu müdafaa ettim. Şimdi benim için bunu tekrar getirmek o kadar da kolay bir şey değil. Ama getirmeliyiz."