Avusturya'dan Ukrayna'ya siyasi boykot

Avusturyalı siyasi liderlerin Ukrayna eski Başbakanı Julia Timoşenko'nun tutuklanmasını protesto için "Ukrayna yönetimine karşı siyasi boykot uyguladığı ve planlanan resmi ziyaretleri iptal ettikleri" açıklandı.

30 Nisan 2012 Pazartesi, 15:04
Abone Ol google-news

Eski Başbakan Julia Timoşenko'nun serbest bırakılması yönünde yaptıkları tüm çağrıların karşılıksız kaldığı belirtilen açıklamada, Başbakan Werner Faymann, Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger, Federal Savunma Bakanı Norbert Darabos'un planlanan resmi ziyaretlerini iptal ettikleri bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı sarayından yapılan açıklamada da cumhurbaşkanı Heinz Fischer'in de Avrupa Futbol şampiyonasını izlemek üzere planlanan ziyaretinin iptal edildiği belirtildi.

Eski Başbakan Timoşenko'nun tutuklanması ve maruz kaldığı muamelenin "hukuk devleti ilkeleriyle bağdaşmadığı"nı belirten Avusturya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger, "Avrupa ortak değerlerine saygı duymayan Ukrayna yönetiminin alınan bu boykot kararına şaşırmaması gerektiği"ni kaydetti.

Öte yandan Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Başbakan Angela Merkel, Çek Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus ve Slovenya Cumhurbaşkanı Danilo Türk'ün de eski Başbakan Timoşenko'nun tutuklanmasını protesto amacıyla Ukrayna'ya yapacakları resmi ziyaretleri iptal ettikleri bildirildi.

Öte yandan AB üyesi birçok ülkenin devlet başkanlarının Mayıs ayı ortasında Jalta'da yapılacak Orta Avrupa Devlet Başkanları Konferansı'na katılmama kararı aldıkları da belirtildi. Ukrayna eski Başbakanı Julia Timoşenko, "görevini kötüye kullanmak" suçundan 7 yıl hapis cezasına mahkum olmuştu.

Ülkenin doğusundaki bir hapishanede tutulan Timoşenko, "tutuklanmasının siyasi amaçlı olduğu ve hapishanede işkenceye maruz kaldığı"nı belirterek, bir süre önce açlık grevine başlamıştı.

 

Ukrayna: Yapay bir manipülasyon

Ukrayna, 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın Almanya başta olmak üzere bazı Avrupa ülkelerince siyasi boykotunu ''yapay bir manipülasyon'' olarak nitelendirdi. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Oleg Voloşin, ''Spor spordur, siyaset de siyaset, bunların hepsi yapay manipülasyon'' dedi.

Kiev'in 2012 Avrupa Şampiyonası için hiçbir davetiye göndermediğini ve bu etkinliği boykot etmenin Ukrayna'ya değil şampiyonaya zarar vereceğini kaydeden sözcü, ''2012 Avrupa Futbol Şampiyonası, sportif bir etkinlik ve maçlara gitmeyecek Avrupalı siyasetçiler, Ukrayna iktidarını değil futbol şampiyonasını boykot edecekler'' diye konuştu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in ''Ukrayna'nın eski başbakanı Yulya Timoşenko serbest bırakılmazsa Ukrayna ve Polonya'da düzenlenecek Euro 2012 organizasyonuna katılmayacağını'' açıklamış, Avusturyalı siyasi liderlerin de Timoşenko'nun tutuklanmasını protesto için ''Ukrayna yönetimine karşı siyasi boykot uyguladığı ve planlanan resmi ziyaretleri iptal ettikleri'' belirtilmişti.

Almanya ve Avusturya'nın yanı sıra Slovenya ve Çek Cumhuriyeti, Timoşenko'nun tutukluluğuna tepki gösteriyor. Dört ülke, mayıs ayının ortalarında Yalta'da düzenlenecek Orta Avrupa Ülkeleri Toplantısı'na katılmayacağını açıklarken gerekçe olarak Timoşenko'nun tutukluluğunu gösterdi. 2009'da Rusya ile Ukrayna arasında imzalanan doğalgaz anlaşmasında usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle 7 yıl hapis cezasına mahkum edilen Timoşenko açlık grevine başlamıştı.