Avusturya'yla İpler iyice geriliyor... Çavuşoğlu'nun açıklamasından sonra yeni hamle

Türkiye ile Avusturya arasında ipler iyice geriliyor. Türkiye’nin AB üyeliği adaylığının sonlandırılmasını isteyen Avusturya’ya karşı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, "Viyana ırkçılığın başkenti" açıklamasının ardından olay daha da büyüdü. Avusturya, Türkiye'nin Viyana Büyükelçisi'ni çağırdı.

06 Ağustos 2016 Cumartesi, 13:29
Abone Ol google-news

Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, Türkiye'nin Viyana Büyükelçisi Mehmet Hasan Göğüş’ü dün Dışişleri'ne çağırttı. Mevlüt Çavuşoğlu’nun sözlerinin yarattığı rahatsızlık iletildi.

Ardından da, Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, ORF Televizyonu'na çıkarak, son gelişmelerden sonra Türkiye ile AB üyelik görüşmelerinin sonlandırılmasının ‘anlamlı’ olduğunu belirtti. Kurz ayrıca, mülteci anlaşmasının Avrupa’yla pazarlık olarak görülmemesi gerektiğini söyledi.

“ANKARA ÖDEVLERİNİ YAPSIN”

Sözcü'den Ali Gülen'in haberine göre Kurz, Türk Büyükelçi'yi çağırmadan önce de, sözcüsü aracılığıyla “Türkiye Dışişleri Bakanı'nın Avusturya'ya yönelik eleştirilerini keskin bir şekilde reddediyorum. Ankara'yı seçtiği kelimeleri ve hareket tarzını yumuşatma ve ev ödevlerini yapma çağrısını yapıyoruz” açıklamasını yapmıştı.