Bağdat Caddesi’nde ezilen çiçekçinin ailesine tehdit: Sıra size gelir

Bağdat Caddesi’nde aracıyla kaldırıma çıkarak çiçekçi Mehmet Emin Kaya’nın ölümüne neden olan Murathan Öztürk’ün ailesinin Kaya ailesine para teklif ettiği, kabul edilmeyince de ölüm tehditlerinde bulunduğu öne sürüldü.

19 Temmuz 2015 Pazar, 11:28
Abone Ol google-news‘Sonrakinde seni de altına alır’

Kaya’nın ölümüyle sonuçlanan olay, geçtiğimiz cumartesi Bağdat Caddesi Şaşkınbakkal mevkiinde meydana gelmişti. Gece geç saatlerde hızla giden 34 EDS 44 plakalı aracı kullanan Murathan Öztürk, kaldırıma çıkarak yol kenarındaki Mehmet Emin Kaya’ya çarpmış, Kaya hayatını kaybetmişti. Olay yerinden kaçan Öztürk, aradan dokuz gün geçmesine rağmen yakalanamadı.

Vatan’dan Çağdaş Ulus’un haberine göre, aracı kullanan Öztürk’ün babası Mustafa Öztürk, Mehmet Emin Kaya’nın kardeşi Cengiz Kaya’yı arayarak kan parası teklif etti. Kaya ise, “Dünyayı verseler kardeşimizin kanını satmayız” diyerek teklifi reddetti. Öztürk’ün ailesinin bunun üzerine tehditlere başladığını belirten Cengiz Kaya, “Teklifi reddedince aranan zanlının kız kardeşi sosyal medyadan 13 yaşındaki kız kardeşimize ulaşıp ‘Murathan, Mehmet’i altına aldı. Sonrakinde de seni altına alır’ diye tehdit etti. Pazartesi suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

‘Psikolojisi bozulmuş’

Sürücü Murathan Öztürk’ün babası Mustafa Öztürk ise, oğlunun ‘psikolojisinin bozulduğu’nu öne sürüp, “Mehmet’e ölümden önce sahip çıkmayanlar ölümünden sonra sahip çıkıyor. Şu anda oğlum özel bir hastanede tedavi görmekte. Tedavi bitince teslim edeceğim” diye konuştu.

Öte yandan Murathan Öztürk’ün bir an önce yakalanması, alacağı ceza için hayli kritik bir öneme sahip. Öztürk’ün gerekli alkol ve uyuşturucu teslerine bir an önce girmesi gerektiğini belirten Kaya ailesinin avukatı İlknur Tunç da, “Kaçan sürücü teslim olsa bile alkol ve uyuşturucu testi yapılmayacak. Kendisini de başka bir araç sıkıştırdı, direksiyon hakimiyetini kaybettim diye savunacak. Bu da cezasının düşmesine neden olacak. Bir an önce bulunmasını ve yargılanmasını istiyoruz” uyarısında bulundu.

Bir haftada iki ölüm

Kadıköy’deki Bağdat Caddesi’nde lüks otomobillerle yapılan sürat denemeleri ve yarışlar gerekli önlemlerin alınmaması nedeniyle uzun süredir can alıyor. Kaya’nın ölümünün üzerinden bir hafta geçmeden, kaldırıma savrulan başka bir araç ise üç gence çarptı. Gençlerden ikisi ağır yaralanırken, 18 yaşındaki Hasan Hüseyin Koşum hayatını kaybetti.

Göztepe Dayanışması, yaşanan ölümlerin ardından, yetkililere seslenerek, “Hız tutkusu uğruna insanlar, Bağdat Caddesi ve Kadıköy’ün bir çok mahallesinde terör estiriyor. Ses ve görüntü kirliliği had safhaya çıkmıştır. Hiç bir önlem alınmıyor, caydırıcı cezalar uygulanmıyor. Artık Yeter! Önlem alınması için kaç cana daha kıyılması gerekiyor. Daha kaç Mehmet, kaç Selin ölmesi gerekiyor” açıklamasında bulunmuştu.