Bağış eserler satılmayacak

AICA Başkanı Erden, Bilgi Üniversitesi temsilcileriyle görüştü. Üniversite yönetimi, bağışlanmış eserleri satıştan geri çektiğini açıkladı. Erden, “Niyetimiz diyalog kurmaktı. Etik açıdan bir sorun olduğunu söyledim” dedi. Öte yandan, Maçka Mezat, Galerist hakkında “haksız rekabetten” yasal işlem başlattığını duyurdu.

15 Şubat 2013 Cuma, 09:51
Abone Ol google-news

İstanbul Bilgi Üniversitesi yönetimi temsilcileri, sanat çevresini ayağa kaldıran Maçka Mezat müzayedesiyle ilgili olarak “Koleksiyondaki bağışlanmış eserleri satıştan geri çektiklerini” bildirdiler. Yetkililer ayrıca, üniversiteye bağlı santralistanbul Müzesi’nin de kapanmayacağını belirttiler.

Anımsanacağı üzere, üniversiteye bağlı santralistanbul Müzesi’nin, koleksiyonunda yer alan, kimi bağışlanmış onlarca önemli yapıtı satışa sunacak olması sanat dünyasının tepkisiyle karşılaşmıştı.

Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği (AICA) Türkiye Başkanı Osman Erden ile sanatçı Zeyno Pekünlü, dün Bilgi üniversitesi yönetiminin temsilcileriyle buluştu. Erden’den edindiğimiz bilgiye göre, üniversite yetkilileri satışa çıkarılmayan 102 eserin santralistanbul Müzesi’nde sergileneceğini ve koleksiyona artık yapıt alınmayacağını da belirttiler.
Erden, “
Niyetimiz diyalog kurmaktı. Yetkililere hukuksuz bir durumun olmadığını ama etik açıdan bir sorun olduğunu söyledim. Bir müzenin koleksiyonunun kamusal alandan çıkıp özel koleksiyonlara parçalanması; kamunun ise buna tanık olamaması da etik değil. Onlar da koleksiyona bütün olarak talep olmadığını, bu nedenle böyle bir yöntem izlediklerini söylediler” diye konuştu. Erden, müzayededen elde edilen gelirin koleksiyon için değil, eğitim fonuna aktarmak üzere kullanılmasının da etik olmadığını belirtti.

Öte yandan, müzayedeyi düzenleyen Maçka Mezat, Twitter hesabında müzayede hakkında “haksız rekabet eyleminde bulunan” Galerist Sanat Galerisi hakkında yasal işlem başlattıklarını duyurdu.

Maçka Mezat’ın avukatı Mahmut Öztürkler, Twitter’da yaptığı açıklamada “Galerist Sanat Galerisi AŞ aleyhine haksız rekabetin tespiti, men’i ve haksız rekabet eyleminin ortadan kaldırılması ve bu konuda ihtiyati tedbir kararı verilmesi talepli olarak, İstanbul 21. Asliye Ticaret Mahkemesinin 2013/ 43 E sayılı dosyası ile dava açılmıştır” ifadelerini kullandı.

Galerist Sanat Galerisi ise gazetemize yaptığı açıklamada söz konusu davayla ilgili, galeri olarak sanatçıları Nil Yalter’i korumakla yükümlü olduklarını belirtti. Nil Yalter ise müzayedede satışa çıkarılacak olan “Başsız Kadın” adlı video eserinin sergileme kopyasının 2007’de “Modern & Ötesi” sergisi aracılığıyla santralistanbul koleksiyonuna -yalnızca sergileme izniyle- verdiklerini belirterek, “Bahsi geçen ticari değeri olmayan bir gösterim kopyasıdır” dedi.

Maçka Mezat, daha önce de Twitter hesabında, müzayedeye karşı “haksız rekabet” oluşturanlar hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını ve tazminat davası açacaklarını duyurmuştu.

Maçka Mezat, müzayedeyi 17 Şubat’ta İstanbul Sofa Hotel’de yapacak.