Bahçeli: Kandil'e bayrak dikmek demek...

Bahçeli, ''Kandil'e bayrak dikilmesi''yle ilgili sözlere ilişkin ''Onu Sayın Başbakan anlamakta zorluk çekiyor. Kandil'e bayrak dikmek demek, Türkiye'ye Kandil'den yöneltilecek her türlü tehlikeye karşı Türk devletinin varlığı ve kudretini orada hissettirmek demektir'' dedi.

09 Ekim 2011 Pazar, 14:55
Abone Ol google-news

Devlet Bahçeli, karayoluyla geldiği Tokat'ın Niksar ilçesinde, Hamidiye Köprüsü mevkisinde partililer tarafından karşılandı.

Daha sonra Niksar Belediye Başkanı Duran Yadigar'ı makamında ziyaret eden Bahçeli, belediyenin çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Burada bir basın mensubunun, ''Türkiye'nin acil sorunları var. En acil sorunu sizce hangisidir?'' yönündeki sorusu üzerine Bahçeli, ''En acil sorunumuz terörle mücadele etmektir'' dedi.

Bahçeli, ''BDP'li milletvekillerinin eylemlerde ön sıralarda yer alarak polislerle tartışmalar yaşamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?'' yönündeki soruyu ise şöyle yanıtladı:

''Bundan sonra mücadelelerini TBMM'de yemin töreninde de TBMM çatısı altında ne düşünüyorlarsa onları tartışmanın anlamının farkında olmalılar. Yoksa milletvekilliğiyle bağdaşmayan, militan ruhu ile sokaklarda halkı tahrik edercesine devlete karşı ayaklanma provaları bir milletvekiline yakışmamaktadır. Siyasi iktidar bu anlamda gerekli tedbirleri almalıdır. Sokağı teröre, anarşiye teslim edenlere hukuki yönden gerekli bütün tedbirleri almalı. Bu manada yasalar yetersiz ise yasa değişikliğini yapmaya müsait sayısı vardır. Burada da cesaretleri yoksa milliyetçi hareket her türlü desteği verir.''

Yeni anayasa ile ilgili çalışmaları nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Bahçeli, ''Yeni anayasa ile ilgili olarak TBMM Başkanı Cemil Çiçek bey, bütün siyasi partilerden uzlaşma komisyonu oluşturmak amacıyla üç üye istemiştir. MHP de üç değerli arkadaşımızı üye olarak vermiştir. İleriki günlerde üyelerle ilgili süreç tamamlandığında nasıl bir yönetim ile çalışacağına prensipler oluşturulursa anayasa değişikliği ile ilgili TBMM etkin bir hale gelir. MHP de hassasiyetleri olan konularda gerekli katkıyı sağlamayı arzulamaktadır'' ifadelerini kullandı.

Bahçeli, ''Kandil'e bayrak dikilmesi''yle ilgili sözlerinin hatırlatılması üzerine de, ''Onu Sayın Başbakan anlamakta zorluk çekiyor. Kandil'e bayrak dikmek demek, Türkiye'ye Kandil'den yöneltilecek her türlü tehlikeye karşı Türk devletinin varlığı ve kudretini orada hissettirmek demektir'' diye konuştu.