Bahçeli'den BDP'ye sert eleştiri

MHP Genel Başkanı Bahçeli, 'Dil Bayramı' nedeniyle yayınladığı mesajda BDP'nin Kürtçe eğitim talebini sert dille eleştirdi.

26 Eylül 2010 Pazar, 13:40
Abone Ol google-news

Milliyetçi Hareket Partisi(MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli 'Dil Bayramı' nedeniyle yayınladığı mesajda Türkçe'nin önemini vurguladı.


"Ana dilde eğitim istekleri milletin parçalanma sürecini başlatacak"

Türk dilini 'milletimizin birlik ve beraberliğinin vazgeçilmez bir bileşeni ve yeri doldurulamaz destek veren gücü' olarak tanımlayan Bahçeli, BDP'nin Kürtçe eğitim talebini de eleştirdi. Bahçeli, "Türkçenin dışında farklı bir dilin kamusal alanda kullanılma talebi ve bunun da hoş görülmesi ve desteklenmesi; Türk milletine eşit hak ve sorumluluklarla bağlı olan bir topluluğun millet olmasının yolunu açacak ve eninde, sonunda bağımsız siyasi bir varlık olması yönündeki dinamikleri harekete geçirecektir. Bu itibarla ana dilde eğitim istekleri ve ısrarları milletimizin parçalanması ve dağılması sürecini başlatacak ve bin yıllık kardeşliğimizi temelinden bozacaktır. Milli karakterimize ruh ve şekil veren Türkçenin malum çevreler tarafından yalnızca resmi dil olarak görülmesi ve bu minvalde değerlendirilmesi de Türk dilinin itibarını zedelemeye yönelik sinsi bir faaliyet olarak karşımızda durmaktadır. Türk vatandaşlarını birbirine bağlayan, birleştiren, başka milletlerden ayıran ve geçmişimize kopmaz bağlarla bağlayan Türkçenin önümüzdeki her zorluğu aşmada, görmesini bilenler için hayati bir rolü olacağı açıktır" dedi.


"Türkçe düşünüp, Türkçe konuşmamız, okumamız bir zorunluluktur"

Bahçeli, yeryüzünün en zengin ve en kolay dili olarak belirttiği Türkçe'nin Türk milletinin ahlakının, erdemlerinin, gelenek ve göreneklerinin, acı ya da tatlı hatıralarının oluşmasında ve sonraki nesillere aktarılmasında büyük katkısı olduğunu vurguladı. Bahçeli şöyle devam etti:
"Türkçe, milletimizin yıkılan devletlerinden sonra yeni ve daha güçlü devlet kurmasındaki marifet ve arkasındaki sır elbette Türk dilinin kutlu özelliğinden kaynaklanmıştır. dağılmayı engelleyen, ayrışmaya mani olan ve ortak bir bilinç ve şuur etrafında müşterek ülküler doğrultusunda milletimizin dimdik ayakta kalmasına neden olan muazzam bir kültürel değerdir. Bir milletin en kutsal mülkü olan dili eğer korunmazsa ve gerekli ilgi gösterilmezse bağımsızlıktan ve millet bütünlüğünden bahsetmek ham bir hayal olacaktır. Dünyayı anlamak, etrafımızı tanımak ve akıp giden zaman mefhumu içinde sağlam bir yer edinmek ve kendi kültürel gerçeklerimizden beslenmek için Türkçe düşünüp, Türkçe konuşmamız ve haricimizdeki gelişmeleri okumamız bir zorunluluktur."