Bakan yine biber gazını savundu

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, polisin kullandığı gazların insan sağlığına zararı olmadığını öne sürerek, Türkiye'de gaz mühimmatlarından kaynaklanan bir ölüm vakasının yaşanmadığını savundu.

15 Ağustos 2012 Çarşamba, 06:53
Abone Ol google-news

CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Kesimoğlu, polis tarafından hemen her toplumsal olayda kullanılan ve kamuoyunda 'biber gazı' olarak bilinen gazlar nedeniyle yaşandığı belirtilen ölüm olaylarını  İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin 'e sordu. Kesimoğlu, Bakan Şahin'in yanıtlaması için polisin gaz kullanımı ile ilgili bir soru önergesi verdi.

Hürriyet Gazetesi'nden Umut Erdem'in haberine göre, Bakan Şahin'in soru önergesine yanıtı ise şöyle:

"Tamamen doğal, bitkisel"

"Göz yaşartıcı OC gazı tamamen doğal bitkisel olup, insan sağlığı üzerinde kalıcı hiçbir etkisi olmadığına dair İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji ve Klinik Farmakoloji Ana Bilim Dalı tarafından verilmiş rapor mevcuttur. CS gazı ise üretici firma tarafından ‘Uygun eğitim almış personel tarafından kullanıldığında insan sağlığına zararlı olmadığına’ dair verilen kalite güvenlik belgesiyle kullanılmaktadır. Bu çerçevede kayıtlarımıza göre ülkemizde, Emniyet Teşkilatı tarafından kullanılmakta olan gaz mühimmatlarından kaynaklanan bir ölüm vakası yaşanmamıştır.”


‘Sıkmayın astımım var’

Bakan şahin, Çayan Birben olayıyla ilgi de, Yalova Valiliği’nden aldığı yazıyla iddiayı şöyle yanıtladı:

“Halen Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı’nda işlem gören kasten yaralama olayının taraflarından alınan ifadelerinde ve polis tutanaklarının incelenmesi sonucunda Birben isimli şahsın biber gazı kullanıldıktan sonra ‘Sıkmayın astımım var’ dediği tespit edilmiştir. Olayla ilgili İçişleri Bakanlığı’ndan konunun araştırılması yönünde müfettiş görevlendirilmesi talep edilmiş, görevlendirilen Polis Başmüfettişleri olaya müdahale eden polislerle ilgili idari yönden gerekli soruşturmaya başlamışlardır. Ayrıca Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı’nca adli yönden tahkikat başlatılmış ve her 2 tahkikat da devam etmektedir.”

CHP ’li Kesimoğlu, Bakan Şahin’in yanıtlarına şu tepkiyi gösterdi:

“Bakanın sözleri ‘Biber gazı zararlı değil, personelimiz eğitimsiz’ anlamına mı geliyor? Bu kadar tehlikeli olan ve kimyasal silah sayılan bir maddenin, eğitimsiz kişilerin eline verilmesi bizzat Sayın Bakan’a aittir. Biber gazı kullanımının sınırlandırılması ve zorlaştırılması için daha önce vermiş olduğum kanun teklifi derhal gündeme alınmalı ve yasalaşmalıdır.”