Bakan Zeybekçi'den Erdoğan ve dolar itirafı

Erdoğan, "Tamam, Türk lirası belki Cumhurbaşkanımızın konuşmasıyla değer kaybetti de euroya kim ne yaptı?" dedi.

17 Mart 2015 Salı, 10:08
Abone Ol google-news

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Türkiye, Merkez Bankasıyla Türk Lirasının değerini korumak amacıyla döviz satarak kura müdahale edemez, etmemesi gerekir, faiz artırarak da kura müdahale etmemesi gerekir. Neden? Çünkü dalgalanma, bizden kaynaklanan bir dalgalanma değil, dünyadan kaynaklanan bir dalgalanma” dedi.

Meclis Genel Kurulu’nda Torba Teklif görüşmelerinde dün gece yarısı Ekonomi Bakanı Zeybekçi milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık, “Son iki ayda Sayın Cumhurbaşkanının Merkez Bankası Başkanıyla yaptığı tartışmalar sonucunda ortaya çıkan dolar artışı nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti devletinin millî gelirinde ve dolar bazında kişi başına düşen millî gelirde ne kadar değişim oldu, dünya sıralamasında ekonomik büyüklük olarak Türkiye'nin yeri değişti mi? Şu anda kişi başına gelir açısından Türkiye kaçıncı sıraya düştü, açıklarsanız sevinirim” diye sordu.

“Cumhurbaşkanı şurada konuştu, dolar arttı; Cumhurbaşkanı şurada konuştu, dolar zıpladı; Cumhurbaşkanı sustu, dolar düştü; Ekonomi Bakanı konuştu, dolar zıpladı" diye bir grafiğin getirildiğini ifade eden Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, şöyle dedi:

“Tamam, Türk Lirası belki Cumhurbaşkanımızın konuşmasıyla değer kaybetti veya o hızlı grafikleri çizdi de euroya kim ne yaptı?' diye biz tabii bunu sormak zorundayız. Euroyu da mı Cumhurbaşkanımız artık değer kaybettirir hâle geldi?

2014 Haziran ayından itibaren aldığımız değerlendirmeye göre, euro dolar karşısında yüzde 29 değer kaybetti. Aynı tarihte 2014 Haziranından bugüne kadar Türk lirası yüzde 22,5 değer kaybetti. Aynı şekilde "dolar endeksli" dediğimiz euro, Japon yeni, İngiliz sterlini, İsviçre frangı, Avusturalya doları olmak üzere 6 ana para birimi dolar endeksli 2014 yılı Haziran ayından itibaren bugüne kadar dolar karşısında yüzde 23 değer kaybetti, Türk lirası da yüzde 22,5, yüzde 23 aralığında değer kaybetti. Bakın, bu, bir dalgalanmadır. Dünyada dolar karşısında diğer paralar değer kaybetmektedir.”

“DALGALANMA, BİZDEN KAYNAKLANAN BİR DALGALANMA DEĞİL”

Türkiye'nin kur endişesi olmadığını belirten Ekonomi Bakanı, “Türkiye şunu yapamaz: Türkiye, Merkez Bankasıyla Türk Lirasının değerini korumak amacıyla döviz satarak kura müdahale edemez, etmemesi gerekir, faiz artırarak da kura müdahale etmemesi gerekir. Neden? Çünkü dalgalanma, bizden kaynaklanan bir dalgalanma değil, dünyadan kaynaklanan bir dalgalanma” dedi.