Bakanlık alarm verdi

Türkiye’yi etkisi altına alan soğuk hava doğalgaz tüketimini artırırken enerjide yaşanan peş peşe aksilikler Enerji Bakanlığı’nın alarma geçmesine neden oldu.

07 Aralık 2013 Cumartesi, 10:15
Abone Ol google-news

Ambarlı kompresör istasyonunda ortaya çıkan arıza, fırtına yüzünden LNG tankerinin Marmara Ereğlisi’ne yanaşamaması sonrasında doğalgaz arzında ortaya çıkan sorun nedeniyle elektrik santrallarında ‘ikincil yakıta’ geçilmesi talimatı verildi. Bazı doğalgaz santrallarında da elektrik üretimi kısıldı. Hafta başından itibaren ülkeyi bir uçtan diğer uca etkisi altına alan dondurucu soğuklar, doğalgaz tüketiminin de aşama aşama günlük bazda hızla artmasına yol açtı. Doğalgaz tüketimi, özellikle son 48 saatte daha da arttı. Tüketim, günlük 180- 185 milyon metreküpe kadar çıktı.

SANTRALLARA GAZ AYARI VERİLDİ

BOTAŞ, son birkaç gündür arz ve talepteki hassas dengeyi kesinti yapmadan yönetti. Tüketimin artma eğilimini sürdürmesine bağlı olarak ‘doğalgaz sisteminde ortaya çıkması olası denge sorunlarını’ da dikkate alan enerji yönetimi, doğalgazla çalışan bazı santralda ‘ikincil yakıt’a (fuel-oil) geçilmesi talimatı verdi. Yap-işlet-devret (YİD) ve yap-işlet (Yİ) gibi santrallarda da ‘kısıntı’ yapıldığı, bu santralların bazı ünitelerinde elektrik üretimine ara verilmesinin gündeme geldiği öğrenildi. Önceki gün kışın çok sert geçeceğini dile getiren Enerji Bakanı Taner Yıldız, Katar’dan 350milyon dolarlık LNG alacaklarını açıklamıştı. Aralık, ocak ve şubat ayındaki gaz sıkıntısına karşılık Katar’dan 5 partide alınacak LNG’nin Türkiye’ye gelişinin de hızlandırılacağı ifade ediliyor.

GAZ BORU HATTI DEPO İŞLEVİ GÖRÜYOR

Türkiye’nin sahip olduğu doğalgaz boru hattı da depo işlevi görüyor. Boru hattında 315 milyon metreküp düzeyinde doğalgaz bulunuyor. Kaynaklardan gaz girişi düştüğünde, boru hattında bulunan gazdan tüketim noktalarına gaz takviyesi yapılabiliyor. Ancak, boru hattındaki gazı sürekli kullanmak mümkün değil. Bir süre sonra basınç düşüyor