Bakanlıktan oy kullanamayacak 12 bin kadın için açıklama

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, yüksek can güvenliği riski olan kadınların oy kullanamayacağı iddiaları hakkında açıklamada bulundu. Oy kullanmak isteyen kadınlar için her türlü kolaylaştırıcı tedbirin alındığını bildirildi.

22 Haziran 2018 Cuma, 17:34
Abone Ol google-news

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, tüm illerdeki kadın konukevlerinde kalan kadınların, oylarını kullanmaları için her türlü kolaylaştırıcı tedbirin alındığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bugün bazı basın ve yayın organlarında yer alan "kadın konukevlerinde kalan 12 bin kadın, güvenlik sağlanamayacağı gerekçesiyle oy kullanamayacak" iddiaları üzerine açıklama yapılması gereğinin doğduğu belirtildi.

Türkiye genelinde 144 kadın konukevinin bulunduğu ve bugün itibarıyla bu kuruluşlarda 1516 kadının hizmet aldığı bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Haberde yer aldığı şekilde kadın konukevlerinde 12 bin kadının olduğu ifadesi gerçeği yansıtmamaktadır. 81 ilimizde bulunan kadın konukevlerinde kalan kadınların oylarını kullanmaları için her türlü kolaylaştırıcı tedbir alınmıştır. Sosyal ve ekonomik yoksunluk nedeniyle kadın konukevinde hizmet alanlar ile can güvenliği riski bulunmayan ve oy kullanmak isteyen kadınlar, ilgili kurumlarla işbirliği içerisinde, gerekli güvenlik önlemleri alınarak oy kullanacaktır.

Yüksek can güvenliği riski olan kadınların oy kullanma talebi olması halinde de, emniyet müdürlükleri ile iş birliğinde gerekli güvenlik tedbirleri alınarak, gerekirse seçmen kayıtlarının olduğu illere gitmeleri için ulaşım desteği verilmek suretiyle oylarını kullanmaları sağlanacaktır."

 

<haber:1004860>