Balyoz'da kritik duruşma

361 sanıklı Balyoz Davası'nın temyiz duruşması Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nde başladı.

15 Temmuz 2013 Pazartesi, 07:25
Abone Ol google-news

Aralarında emekli Oramiral Özden Örnek ile emekli orgeneraller H. İbrahim Fırtına ve Çetin Doğan'ın da bulunduğu davanın temyiz duruşmasında sanık avukatları savunmalarına başladı.

Duruşmada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tebliğnamesinin okunması tamamlandı.

Başkan Ekrem Ertuğrul, sanık avukatlarından Ali Rıza Dizdar'ın savunma yapmak için öncelik istediği dilekçesinin kendilerine ulaştığını belirterek, duruşmayı açmadan önce yaptığı açıklamayı hatırlattı.

Heyet olarak savunmaların avukatların soyadına göre alfabetik yapılmasına karar verdiklerini söyleyen Ertuğrul, hangi nedenle olursa olsun savunma sırasında değişiklik yapılmayacağını, taleplerinin değerlendirilmeyeceğini söyledi.

Dizdar'ın dilekçesini daha önceden gönderdiğini belirterek, itiraz etmesi üzerine, Başkan Ertuğrul da taleplerin kabul edilmeyeceğini yineledi.

Listelerin duruşmalı temyiz isteklerine göre düzenlendiğini ifade eden Ertuğrul, "Heyetimiz böyle bir karar aldı, bunu tekrar değerlendirmeye almayacağımızı belirtmek isterim" dedi.

Ertuğrul, savunmaların bu sıralamaya göre yapılacağını, sırası geldiğinde salonda bulunmayanların tüm savunmalar bittikten sonra dinleneceğini kaydetti.

Ekrem Ertuğrul, "Burada kimsenin savunma hakkını kısıtlamayacağız, bunan inanın" dedi.

"Sizden talimat alacak değilim"

Söz alan Avukat Celal Ülgen'in, "Sesinizi yükselttiniz. Bunu avukatlar olarak kabul etmemiz mümkün değil. Lütfen avukatlara karşı sesininizi yükseltmeyin"
demesi üzerine Başkan Ertuğrul, "Sizden talimat alacak değilim" dedi.

Duruşma kurallarını hatırlattığını, herkesin savunmasını alacaklarını söyleyen Ertuğrul'un, "İlk derece mahkemesinde aleni bir duruşma yapıldı, her söylenen sözün basın ve izleyiciler tarafından 75 milyonun bilgi sahibi olması sağlandı" şeklindeki sözleri de salonda tepkiyle karşılandı.

Buradaki duruşmada da aleni duruşma yapıp, Yargıtay'ın fiziki imkanları çerçevesinde sözlü beyanların alınacağını vurgulayan Ertuğrul, "Tutuklu sanıklar burada olmadığı için onların hakkını korumak adına her avukat buraya gelecek savunmasını yapacak. Sınırlama yapmayacağız, savunmanızı sınırlamayacağız" diye konuştu.

Avukatlar, iddianamadeki sanık sırasına göre savunmalara hazırlandıklarını belirterek, ortak savunma hazırladıklarını, soyadı sıralamasına göre bunu yapmalarının mümkün olamayacağını dile getirdiler.

Avukatlar, Başkan Ertuğrul'dan, konuyu değerlendirmek üzere 10 dakika ara istedi.

Duruşmaya verilen aranın ardından sanık Halil İbrahim Fırtına'nın avukatı Kazım Yiğit Akalın savunmasına başladı.

İbrahim Fırtına'nın avukatı: "En büyük djital sahtekarlık"

Kazım Yiğit Akalın, "Sözde Balyoz Darbe Planı Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki en büyük komplodur. O, bu hiçbir fark gözetmeden Türkiye'nin, belki de dünyanın en büyük dijital sahtekarlığını burada gördük. Savaşta dahi bu kadar subayı hiçbir şekilde etkisiz hale getirmek mümkün değilken Türkiye'de kurulan komployla bu yargı eliyle gerçekleştirildi" görüşünü dile getirdi.

Davanın soruşturma ve kovuşturma sürecinde yaşananları anlatan Akalın, daha sonra temyiz dilekçesini okudu.

Kadın sanıkların babalık ve kocalık haklarından mahrum bırakılmasının da mahkemenin özensizliğinin göstergelerinden biri olduğunu ifade eden Akalın, yerel mahkemenin hukuki değerlendirmelerinin hatalı olduğunu da ileri sürdü.Duruşma öncesinden notlar

Duruşma öncesi Yargıtay'da özel önlemler alındı. Dava dosyalarının bulunduğu odaya şifreli kilit sistemi kuruldu.

Sadece tetkik hakimlerin girebildiği oda, 24 saat kamera sistemi ile izleniyor.

Davanın sanıkları arasında emekli Oramiral Özden Örnek ile emekli orgeneraller H. İbrahim Fırtına ve Çetin Doğan da bulunuyor.

Duruşma salonu şeklinde düzenlenen Yargıtay konferans salonundaki duruşmaya, sanık avukatları, aileleri ve yakınları katılıyor.

Basın mensupları için de özel yer ayrılan duruşma salonuna giriş için özel kartlar hazırlandı. Salona ilk basın mensupları ve avukatlar alındı.

Duruşmaya katılanlar, kimlik karşılığı aldıkları kartları salon girişinde barkodlara okutarak içeri giriyor. Kartı olmayan kimse salona alınmıyor. Avukatlar ve basın mensupları isim listesinden kontrol edilerek içeri alınıyor. Bu sırada görevlilerle avukatlar arasında zaman zaman tartışmalar yaşandı.

Katılımcılar inşaatı tamamlanan Vekaletler Caddesi'ndeki yeni nizamiyeden üstleri aranarak içeri alındı.

Her kurumdan bir muhabirin takip etmesine izin verilen duruşmanın başında görüntü alınmasına izin verilmedi.

Salon içine yerleştirilen bilgisayar ekranlarında, duruşma salonunda ses ve görüntü kaydedilmesi ve nakledilmesinin yasak olduğu, ses ve görüntü alanların 6 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılacağı hatırlatıldı.

Duruşmada, yaklaşık 120 sanık avukatı, savunmalarını yapmaya başlayacak. Duruşmalar, savunmalar tamamlanıncaya adli tatilde de kesintisiz sürecek.

 

Tebliğname

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 17 Haziran'da davayla ilgili tebliğnameyi tamamlayarak, Yargıtay 9. Ceza Dairesine göndermişti.

Tebliğnamede, Balyoz Planı davasında eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, eski
1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, Orgeneral Bilgin Balanlı, MHP
Milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan, emekli Orgeneral Ergin Saygun ve eski
MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık'ın da aralarında olduğu 256
sanık hakkındaki mahkumiyet kararının onanmasını istemişti.

Tebliğnamede, 67 sanık hakkındaki mahkumiyet kararının bozulması, 2 sanık hakkındaki mahkumiyet kararının düzeltilerek onanması, 35 sanık hakkında verilen beraat kararının onanması ve 1 sanık hakkındaki beraat kararının ise bozulması talep edilmişti.