Bartın’da ilk kez kadın futbol takımı kuruldu...

Bartın’da kurulan ilk kadın futbol takımının antrenörlüğünü ikizi ile birlikte yapan Öznil Özdem, “Kadından futbolcu olur mu?” gibi yaklaşımlarla da karşılaştıklarını ancak takıma Bartın’daki kız çocuklarının ve ailelerin ilgisinin yüksek olduğunu söyledi. Özdem, “Bartın halkı kadın futbol takımının açılmasını bekliyormuş. Sporun herkese özgüven kazandırdığına inanıyorum. Bu işi kadınların her platformda daha fazla söz sahibi olması için yapıyorum” dedi.

30 Kasım 2019 Cumartesi, 17:01
Bartın’da ilk kez kadın futbol takımı kuruldu...
Abone Ol google-news

Bartın’da, Kemer Spor bünyesinde kurulan “Kemer Spor Kadın Futbol Takımı”, Bartın’ın ilk kadın futbol takımı olma özelliğini taşıyor. Takımın antrenörlüğünü ise, Konya Selçuk Üniversitesi Spor Meslek Yüksekokulu mezunu olan ikiz kız kardeşler Öznil ve Öznur Özdem yapıyor. Kadınların her alanda söz sahibi olmasını istediği için bu adımı attığını söyleyen Öznil Özdem, takımın kurulma aşamasını ve faaliyetlerini Cumhuriyet Anadolu’ya anlattı. Oynadığı profesyonel takımda ve antrenörlük sürecinde olumsuz yorumlarla karşılaştığını ifade eden Özdem, “Eleştirileri, kız öğrencilerimiz de yaşıyor. ‘Kızdan futbolcu olur mu’ gibi yaklaşımlarla karşı karşıya kalıyoruz” dedi.

‘BAŞARDIKÇA İNSANLAR KABUL EDECEK’

Bu yorumların kendisini daha çok motive ettiğini söyleyen Özdem, “Ben işimi çok seviyorum. Sporcularım da futbol oynamayı seviyor. Her işte mutlaka eleştiri oluyor ama bu, bizim işte daha fazla. Biz başarı elde ettikçe insanlar bunu kabul edecektir” ifadelerini kullandı. Bartın’da kurulan ilk kadın futbol takımı olması nedeniyle avantajlarla da karşılaştıklarını kaydeden Özdem, takıma katılan sporcu sayısının beklediğinden fazla olduğunu belirtti. Özdem, “Bartın halkı kadın futbol takımının açılmasını bekliyormuş. Çok kısa zamanda fazla sayıya ulaştık. Yaklaşık 69 kişiyiz” dedi.

‘YILDIZ ŞAMPİYONASI’NA KATILACAĞIZ’

Özdem, sporun çocuklara özgüven kazandırdığını belirterek, futbol takımı antrenörlüğünü salt başarı için yapmadığını söyledi. Özdem, “Bu işi biraz da kadınların her platformda daha fazla söz sahibi olması, özgüveninin yükselmesi ve onların da bu işi başaracağına inandığım için yapıyorum” dedi. Takımda 12-23 yaş grubunda sporcuların olduğunu belirten Özdem, ilk hedefinin kız çocuklarına futbolu sevdirmek ve takımındaki sporcu sayısını artırmak olduğunu ifade etti. Özdem, “Türkiye Yıldız Şampiyonası’na katılacağız. Daha yeni takımız. Başarı kıstasımız birinci olmak ama en azından 2-3 yıl üçüncü lige katılmak ve Bartın’ı en güzel şekilde temsil etmek istiyoruz” dedi.

‘KADIN FUTBOLUNUN REKLAMI YAPILMIYOR’

İkizi Öznur Özdem ile temel futbol anlayışlarının aynı olduğunu söyledi. Başka takımlarda da 9 yıl beraber görev yaptıklarını belirten Özdem, “Çok ortak noktamız var ama ortak olmadığımız noktalar da var. Futbolun dili dünyada bir. Elimizden geldiğince ortak noktada buluşuyoruz” dedi. En büyük sorunlardan birinin reklam eksikliği olduğunu söyleyen Özdem, reklam sorunu çözüldüğünde sadece Bartın’da değil Türkiye’nin birçok ilinde kadın futbolunun hak ettiği yere geleceğine inandığını belirtti. Özdem, kadın futbolunun reklamının parasal nedenlerle yeteri kadar yapılmadığının da altını çizdi. BARTIN