Bask bölgesinde bombalı saldırı: 1 polis öldü

İspanya'nın kuzeydoğusundaki Bask bölgesinde bulunan Arrigorriaga yerleşim merkezinde bomba yüklü bir aracın infilak ettiği bildirildi. Aracın infilak etmesi sonucunda ölen kişinin, ETA'ya karşı görev yapan İspanyol polisi olduğu açıklandı.

19 Haziran 2009 Cuma, 08:13
Abone Ol google-news

İspanya'nın kuzeydoğusundaki Bask bölgesinde bulunan Arrigorriaga yerleşim merkezinde bu sabah bomba yüklü bir aracın infilak etmesi sonucunda 1 polisin öldüğü bildirildi.

Terörle mücadele birimlerine dayandırılarak verilen haberlerde, infilak eden aracın içindeki kişinin 49 yaşındaki Eduardo Puelles Garcia olduğu bildirildi.

İspanyol devletine bağlı polis olan Garcia'nın daha önce Bilbao Özel Gözetim Grubunun müdürlüğünü yaptığı ve son dönemde terör örgütü ETA'yla mücadelede görev yaptığı belirtildi.

Garcia'nın sabah evinden çıkıp park yerindeki aracına bindiğinde bombanın infilak etmesiyle hayatını kaybettiği, olaydan dolayı Bask özerk yönetimi başkanı Patxi Lopez'in bugünkü programını iptal ettiği duyuruldu.

Tarihsel bir değişimin yaşandığı Bask bölgesinde ilk defa sosyalist bir hükümet kurulmuş ve 9 Mayısta resmen göreve başlamıştı. Basın, ETA'nın yeni Bask hükümetine karşı ilk saldırısını düzenlediğine ve yaklaşık 1 yıl aradan sonra yine bir kişiyi öldürdüğüne dikkat çekiyor.