"Başkanlık sistemi tartışmaları yanlıştır"

Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, ''Hükümetin anayasa değişikliğini 2011 yılından sonraya bırakması talihsizliktir'' dedi.

15 Eylül 2010 Çarşamba, 10:55
Abone Ol google-news

Hükümetin ve siyasi partilerin bir araya gelerek çoğulcu ve demokratik bir anayasa için birlikte çalışmasını isteyen Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, ''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, yeni anayasa için Burhan Kuzu'yu işaret etmesi yanlıştı. Hazırlanacak anayasa uzlaşmacı, çoğulcu, katılımcı ve demokratik olmalıdır. Yeni anayasayı kimin, nasıl yapacağını önemsiyoruz. Buna herkesimin katkı vermesi gerekir. Çünkü anayasalar milletin anayasası olmalıdır. Hükümetin anayasa değişikliğini 2011 yılından sonraya bırakması talihsizliktir. Millet arasında mutabakat metni olan anayasanın hazırlanması sırasında mutabakatın ve olumlu siyasi iklimin mutlaka sağlanması gerekir'' diye konuştu.

Saadet Partisi olarak, ''Yeni Anayasa Hareketi Platformu'' olarak yeni anayasa yapımına katkı vermek için üniversite hocalarından, aydınlardan, sendikalardan, kanaat önderlerinden ve siyasi partilerden temsilcilerin katılımıyla çalışma başlatacaklarını anlatan Kurtulmuş, çalışmalara Türkiye genelinde hız vereceklerini bildirdi.
 

Başkanlık sistemi

Kurtulmuş, referandum sonrasında gündeme getirilen başkanlık sistemi tartışmalarını eleştirerek, ''Başkanlık sistemi tartışmaları yanlıştır, topu taca atmaktır'' dedi.
Türkiye'de mevcut sorunların çözümü olmadan başkanlık sisteminin tartışılmasının ülkenin içinde bulunduğu sorunları ertelemek anlamına geldiğini öne süren Kurtulmuş, bu sorunların çözümü sonrasında başkanlık sisteminin tartışılabileceğini kaydetti.