"Başkanlık sistemine karşıyız"

DSP Genel Sekreteri Hasan Erçelebi, ''anayasal padişahlığı doğuracağı'' gerekçesiyle başkanlık sistemine karşı olduklarını belirtti.

18 Mart 2011 Cuma, 15:05
Abone Ol google-news

DSP Genel Sekreteri Hasan Erçelebi, partisinin il binasında yaptığı basın toplantısında, 12 Haziran'da yapılacak seçimlerin Türkiye için büyük önem taşıdığını ifade etti.

Başkanlık sistemi ve iki partili bir meclisin dayatılmak istendiğini kaydeden Erçelebi, şunları söyledi:
''7 Ağustos 2003 tarihinde dönemin ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, 'Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) kapsamında 22 ülkenin rejimi değişecek, sınırları değişecek' diyor. Akdeniz'in etrafındaki ülkelere baktığımız zaman orada ayaklanmalar ve 30-40 yıllık diktatörlerin sonunun gelmesiyle ülkelerin petrollerinin emperyalistler tarafından daha uzun yıllar sömürüleceğinin emarelerini görüyoruz. Bu olay Türkiye'nin rejiminin değişmesi, yani parlamenter rejimden başkanlık rejimine geçilmesi, çok partili bir parlamentodan iki partili bir parlamentoya geçilmesi, bütün bunlar BOP kapsamında oluyor. ABD'de federal bir yapı var. Türkiye'de de özerklik istemlerinin ardında federal bir yapı söz konusudur. Federal yapıyı iki partili mecliste daha kolay hayata geçireceklerini düşünen güçler, 12 Haziran'da 2 partili meclisin çıkması için zorlamaktadırlar. Bu bir oyundur. Başkanlık sistemine karşıyız. Çünkü bu sistem anayasal padişahlığı doğuracaktır.''


"Seçim barajını 12 Haziran'da yıkacağız"

Dünyada eşi olmayan, 'Çin Seddi''nden bile yüksek seçim barajlarının kaldırılmasını istediklerini belirten Erçelebi, açıklamasını söyle sürdürdü:
''Son dört yılda ne iktidar ne de Meclis'te grubu bulunan partiler buna yanaştı. Çünkü onlar demokrasiye sığınacaklarına barajlara sığındılar. Ama bu barajları halkımızın gücüyle, demokrasi anlayışıyla 12 Haziran'da yıkacağız. DSP olarak, Meclis'te grubu bulunan partilerin dışındaki tüm partileri Atatürkçülükte, ülkenin bölünmez bütünlüğünde, tek bayrakta, tek dilde ve tek ülkede buluşmak üzere birliğe çağırıyoruz. Bu birliktelik demokratik bir birliktelik olacak. Bu birliktelik inanıyoruz ki sadece seçim barajını değil, Türkiye'de oynanmak istenen oyunları da bozacak ve AKP'yi iktidardan indirecek tek alternatiftir.''

Son günlerde askerlik üzerinde birtakım tartışmaların yaşandığını dile getiren Erçelebi, partisinin bu tartışmaların içinde olmayacağını vurguladı. Erçelebi, 12 Haziran'dan sonra iktidarın bir ucundan tuttukları takdirde, gençlerin askerde geçen sürelerinin sigorta kapsamına alınması için yasal düzenleme yapacaklarını söyledi.