Başkanlık yarışı sonuçlandı

CHP İstanbul İl Başkanlığı'na, 638 delegenin 282'sinin oyunu alan Oğuz Kaan Salıcı yeniden seçildi.

14 Mayıs 2012 Pazartesi, 07:16
Abone Ol google-news

CHP'nin Abdi İpekçi Spor Salonu'nda dün başlayan 34. İstanbul İl Kongresi'nde il başkanlığı seçimi sonuçlandı. 638 delegenin 10 sandıkta oy kullandığı seçimde, 282 oy alan mevcut başkan Oğuz Kaan Salıcı CHP İstanbul İl Başkanı olurken, diğer aday Ali Özcan 158 oy aldı, 184 oy da iptal edildi.

Kongrede, 192 kişi 40 kişilik il yönetim kurulu, 48 kişi 9 kişilik il disiplin kurulu ve 724 kişi de 170 kişilik büyük kurultay delegeliği için yarıştı. Toplam 964 kişinin yarıştığı söz konusu seçimlerin sayımı ise sürüyor.
 

Çarşaf listeyle ilk seçim

Dünkü kongrenin İstanbul çapında bir ilin, bu kadar büyük bir örgütün çarşaf listeyle yaptığı ilk seçim olduğunu dile getiren Salıcı, ''Çarşaf liste tartışması son 10 gündür gündemimizi meşgul ediyordu. Dün aslında istenirse, demokratik bir şekilde çarşaf listenin CHP'de uygulanabileceğini biz diğer illerdeki arkadaşlarımıza net bir şekilde göstermiş olduk. Buna örgütümüz ciddi bir şekilde inandı. Bunun için çaba gösterdi. Bunun olumsuz tarafı şu, ciddi miktarda oyumuzun iptal edileceğine dair bilgi geliyor bize. Bu, aradaki farkı azaltmış oluyor. Biz aslında çok daha farklı bir galibiyet bekliyorduk'' diye konuştu.

Dünkü seçimin kazananının CHP olduğunu ifade eden Salıcı, ''Sayın Ali Özcan bizim değerli, deneyimli bir partilimiz. Bundan sonraki süreçte onun deneyimlerinden faydalanacağız. Dün ben yapmış olduğum konuşmada, 'eğer Ali Bey kazanırsa ben önümü ilikler kendisinden partide görev beklerim' demiştim. Eğer kendisi de aynı fikirdeyse ben kendisine görev vermeye hazırım'' dedi.

Kongre sürecinde yaşanan tartışmaların hepsini, bugün itibariyle kapattıklarını dile getiren Salıcı, ''Dün, dünde kaldı. Bugün artık yeni şeyler söyleme zamanı. Bugün artık CHP'yi nasıl daha ileriye götürürüzün tartışmasını başlatma zamanı. Bugünden itibaren CHP'nin dışarı karşı kilitlenme zamanı. Temmuz ayının başında Ankara'da kurultayımız olacak. CHP örgütü, en küçük birimine kadar sayın Genel Başkanımız'ın arkasında olacak. CHP'de sayın Genel Başkanımız'ın açmış olduğu değişim çizgisine çok net bir cevap verdi, CHP İstanbul örgütü. Biz bu değişim çizgisinin devam etmesini ve bu değişim çizgisinin sonunda iktidarla CHP'nin buluşmasını istiyoruz'' şeklinde konuştu.

Henüz yönetim listesinin ve kurultay delegelerinin netleşmediğini anlatan Salıcı, resmi sonuçlar çıktıktan sonra analiz de içeren daha net bir açıklamayı yarın yapmayı planladıklarını ifade etti.


Salıcı soruları yanıtladı

Salıcı, bir gazetecinin ''Çıkacak olan yönetim, eğer oluşturacağınız listeyle örtüşmezse nasıl bir yönetim süreci bekliyor olacak İstanbul'u?'' şeklindeki sorusu üzerine, şu yanıtı verdi:

''Gelecek olan liste benim listemdir. Benim tahminim, gelecek olan listenin bizim belirlemiş olduğumuz anahtar liste çerçevesinde olacağı, herhangi bir eksiklik olmayacağı yönündedir. Eğer böyle bir durum olursa, biz saygıyla karşılarız. Dünkü seçimin sonucudur çünkü. Önümüzdeki günlerde bu çalışmayı yürütmeye devam ederiz. Ama ben bu saatten sonra İstanbul örgütünde herhangi bir şekilde tartışma götürmeyecek bir seçim yapıldığı kanaatindeyim, gerek aradaki farktan, gerek çarşaf liste uygulamasından. Bundan sonra İstanbul'da başkanlık ya da başka bir tartışma önümüzdeki kongreye kadar olmayacaktır.''

''Gelenekçi kanattan olan, hala yarı yarıya bir muhalif kesim var İstanbul içinde ve o muhalif kesimle önünüzdeki süreçte nasıl barışık bir ilişki götürmeyi düşünüyorsunuz?'' sorusuna karşılık Salıcı, barışık ilişkinin çerçevesinin, CHP'nin programı ve siyasi çizgisi olduğunu, bu çerçevede oldukları sürece herhangi bir sorun yaşamayacaklarını ifade etti.

Salıcı, ''Tarih bize göstermiştir ki değişimi temsil edenler, büyümeye devam ederler, geleneği temsil edenler o büyümeyi çoğunlukla gösteremezler. Ben bugünkü sonucun yeni bir başlangıç olduğu kanaatindeyim'' dedi.

İptal edilen oyların sayısının neden yüksek çıktığına ilişkin soru üzerine Salıcı, şu yanıtı verdi:

''Bunun iki nedeni var. Bir tanesi seçim kurulundaki arkadaşlarımızın gereğinden fazla hassasiyet göstermiş olmaları. Örneğin kutunun içine çarpı atmakla, içi dolu bir nokta koymak arasında çok bir fark yoktur. Tercihinizi bir şekilde göstermiş oluyorsunuz. Ama çarpıyı esas alarak bir işlem yapıyorlar.

İkincisi, seçimler sabaha karşı başladı. Bundan dolayı işaretleme konusunda çok uzun bir liste vardı. Burada bazı hatalar oldu. Bu da aynı zamanda bu kadar büyük bir seçimde çarşaf liste uygulanmadığı için biraz onun getirmiş olduğu bir antrenman eksikliği diyebiliriz.''

 

Oğuz Kaan Salıcı kimdir?

Oğuz Kaan Salıcı, 1972 yılında Gaziantep'te doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden mezun olan Salıcı, 1990 yılında kurulan Demokrasi İçin Gençlik Platformu ve 1994 yılında kurulan Sosyal Demokrasi Vakfı'nın kurucuları arasında yer aldı. Salıcı, İngilizce biliyor.