Battisti'nin iadesinin reddiyle gerginlik tırmanıyor

İtalya, 1970'li yıllarda dört cinayet işlemekten müebbet hapse mahkum olan Cesare Battisti'nin iadesinin mahkeme kararıyla engellenmesinin ardından Brezilya'daki büyükelçisini geri çağırdı.

10 Haziran 2011 Cuma, 10:39
Abone Ol google-news

İtalya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Dışişleri Bakanı Franco Frattini'nin, Brasil Büyükelçisi Gherardo La Francesca'yı, mevcut ortak anlaşmalar ışığında istişareler için Roma'ya geri çağırdığı bildirildi.

Brezilya'nın siyasi sığınma hakkı tanıdığı İtalyan militan Battisti'nin, dün Brezilya Yüksek Mahkemesi'nin kendi ülkesine iadesini reddetmesinin ardından serbest bırakılması İtalya'da büyük öfkeye neden oldu.

İtalya Devlet Başkanı Giorgio Napolitano, bu kararı esefle karşıladığını belirtti.

Başbakan Silvio Berlusconi de Brezilya mahkemesinin kararının, "adalet anlayışlarını ve bu davalarda acı çekenleri yaraladığını" ifade etti.

Terör kurbanlarını temsil eden bir örgüt, karar karşısında futbol takımlarının Brezilya'da yapılacak Dünya Kupası'na katılmayı reddetmesi, diğerleri de Brezilya ürünlerinin boykot edilmesi çağrısında bulundu.
 

Battisti

İtalya'da dört cinayetten müebbet hapse mahkum olan ve iadesi istenen Battisti, cezaevinden çıkışında hiçbir açıklama yapmamıştı.

Avukatlarından Luis Roberto Barroso, "Battisti'nin Brezilya'dan ayrılmaya niyeti olmadığını", müvekkilinin Adalet Bakanlığına giderek sürekli oturma izni için başvuracağını belirtmişti.

Eski Brezilya Devlet Başkanı Luiz Ignacio Lula da Silva (Lula), görevini Dilma Rousseff'e devretmeden bir gün önce, 31 Aralık 2010'da Battisti'ye siyasi sığınma hakkı tanımıştı. Bu gelişme, iki ülke arasında diplomatik krize neden olmuştu.

Brezilya'da 18 Mart 2007'den bu yana cezaevinde olan Battisti, işlediği dört cinayetten müebbet hapse mahkum olmuştu. Battisti, hakkındaki suçlamaların tümünü reddediyordu.