Baykal: Hükümet PKK'ya siyasi nitelik kazandırdı

Eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, hükümetin PKK'ye siyasi nitelik kazandırdığını söyledi.

28 Mart 2013 Perşembe, 08:02
Abone Ol google-news

Deniz Baykal, Kayseri’deki Yeni Ufuklar Derneği'nin ‘Türkiye'nin Meseleleri’ konulu konferansta konuştu.

Çözüm sürecine ilişkin açıklamalarda bulunan Baykal, "Terör örgütünün etnik ayrışma talebiyle karşı karşıyayız" dedi.

Baykal, “PKK bir suç oluşumu konumundan, hükümetin muhatabı; hükümetle iş tutan müzakere yapan bir konuma gelmiştir. Bir terör örgütü, siyasi mesaj veren, yönlendirme yapan bir konuma çekilmiştir. Bu muhatap alma dönemidir. Bunun sonucuda meşrulaştırma olmuştur. Türkiye ilk kez bir etnik ayrışma talebiyle karşı karşıya. Bu talep Kürtlerin değil terör örgütünün talebidir” dedi.

Baykal’ın konuşmasından diğer satır başladı:
— Bulanık bir dönemden geçiyoruz ve vatani bir görev anlayışıyla halkı aydınlatmak istiyorum.

— Birileri Türkiye'yi nereye götürmek istediğini biliyor ama Türk milleti bunu bilmiyor. Psikolojik bir harekata maruz kalmış bir milletiz biz şu anda. Esrarengiz bir süreç.

— Türkiye'de hepimizi yakından ilgilendiren önemli konularla, sorunlarla karşı karşıyayız. Bu konularda birbirimize kulak vermemiz gerekiyor diye düşünüyorum.

— Bu talep Kürt kökenli insanlarımızın talebi değil, bir terör örgütünün talebidir. O terör örgütü uluslararası güçlerin himayesindedir. Şiddetle, terörle yıldırarak, korkutarak, iktidardakilerin yer yer çeşitli konularda desteğini alarak kendi amacına ulaşmaya çalışmaktadır. Silahla, terörle bu amaca ulaşması mümkün değildir.

— Hazreti Peygamber, Veda Hutbesi'nde 'Arap'ın Acem'e, Acem'in de Arap'a üstünlüğü yoktur' diyor. Bu, üstünlük meselesinin ötesinde birlik tavsiyesidir. Birlik öneriyor. Biz de bir ve beraber olacağız. Bayrakta, ezanda birlik olacağız. Cumhuriyette birlik olacağız.

— Bayrak, ezan ve cumhuriyet bu üçlüyü sakın birbirine düşürmeyin. Yıllardır bayrak, ezan ve cumhuriyet kavgası yaptık. O kavga bitti artık. Herkes içine sindirecek Türkiye Cumhuriyeti o kutsal ay yıldızlı bayrağın etrafında bir aradadır. Herkes bunu böyle bilecek.

— Yeni dönemde vatandaş olacağız ama Türk vatandaşı olmayacağız. Ona göre bir 66. madde yazılıyor. Devletin adı Türkiye Cumhuriyeti olacak ama milletimizin adı olmayacak. Başbakan 'tek millet' diyecek ama o milletin adını söyleyemeyecek. Tek millet tek devlet güzel de o milletin adını söyle Sayın Başbakan.