Baykal ve Bahçeli'den Gül'e tepki

CHP lideri Deniz Baykal ve MHP lideri Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Meclis açılışında yaptığı konuşmayı değerlendirdi.

01 Ekim 2009 Perşembe, 21:00
Abone Ol google-news

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Meclis açılışında yaptığı konuşmaya ilk tepkiler Baykal ve Bahçeli'den geldi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM Genel Kurulu'ndan ayrılışı sırasında, gazetecilerin soruları üzerine, Gül'ün konuşmasını değerlendirdi.

Bahçeli "Sayın Cumhurbaşkanı, farklılıklar ülkesinden gelen konuk cumhurbaşkanı gibi konuştu. Metnin hiçbir yerinde Türk kavramına yer vermemesi ayrıca bizi çok üzdü" dedi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da Cumhurbaşkanı Gül'ün konuşmasının; Türkiye'de çoktartışılan, büyük gerginliklere yol açan, toplumu çok ciddi şekilde tedirgin eden bir politikayı, hükümet adına savunma, sahiplenme anlayışı içinde hazırlandığını söyledi.

Türkiye'de, bu bölümleri dinleyen milyonlarca kişinin, kendisini Cumhurbaşkanı'nın konuşmasının dışında hissettiğini söyleyen Baykal, "konuşmasının temeli, insanların ezici çoğunluğunu dışlayan, yaklaşımlarını,kaygılarını hiçbir şekilde paylaşmayan, geçersiz, anlam taşımayan, Türkiye'nindinamiklerinden, ihtiyaçlarından ortaya çıkmamış, Türkiye'ye dayatılan biryaklaşımın savunması söz konusu" diye konuştu.
 

Neden ayağa kalkmadılar?

Baykal, "Eğer bu konuları çözemezsek, gelirler bizim adımıza çözerler" anlamına gelen, bir cumhurbaşkanının ağzına yakışmayan, kabul edilemez, düşünülemez, bir yaklaşımı, Gül'ün ağzından dinlerken yüreğinin karardığını belirtti. Baykal, Türkiye'nin kendi sorunlarını, kendi iradesiyle çözerek bugünegeldiğini dile getirerek, "Bu ne anlayış, ne düşünce?" diye sordu.