Bayraktar'dan vekalet kurban kesimi uyarısı

Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, dernek ve vakıflara vekaleten kurban kesimi için yatırılan paraların kurban kesiminde kullanılması ve bunların iyi bir şekilde denetlenmesi gerektiğini bildirdi.

14 Ekim 2011 Cuma, 11:53
Abone Ol google-news

Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, kurban bayramının yaklaştığını hatırlatarak, besicilerin kurbanlıkları özellikle metropollere götürme konusunda hazırlıklara başladıklarını belirtti. Kurbanlık satışlarının illere ve bölgelere göre farklılık gösterdiğini, kimi yerlerde canlı kilo ve et fiyatı üzerinden kimi yerlerde ise canlı hayvan üzerinden pazarlık yöntemiyle satış yapıldığını kaydeden Bayraktar, TZOB'nin, bu yıl da hayvanlar pazarlara indirilmeden önce, il bazında tahmini fiyatları derleyip, kamuoyuna duyuracağını söyledi.

Kurbanlıkları metropol illerde belediyelerin belirlediği yerlerde satmak isteyen üreticilerin kurban süresince hayvanlarını bulunduracakları yerlere 800 ile 2 bin 500 TL arasında değişen miktarlarda ciddi bir kira bedeli ödediklerini vurgulayan Bayraktar, belediyelerin çadır kiralarının üreticileri mağdur etmemesi gereğine işaret etti.

Bayramın yaklaşmasıyla bu tür yerlerin kira bedellerini belirleme çalışmalarının da başladığını aktaran Bayraktar, şunları ifade etti:

''Üreticilerimizin yüksek maliyetli üretimleri ve hayvancılığımızın geçtiği zor süreç de dikkate alınarak, belediyelerimizin bu yerlerin kira bedeli belirlemede daha hassas davranmalarını, kurbanlık satış yerlerini kiralarken, buraları gelir getirici bir yer değil, bir kamu hizmeti olarak görmelerini ve kira bedellerini mümkün olduğunca düşük tutmalarını bekliyoruz. Çünkü üreticilerimiz çadır kirası yanında başka masraflar da yapıyor. Üreticimiz, hayvanların taşındığı mesafeye göre değişmekle birlikte ciddi bir nakliye ücreti ödüyor. Eğer hayvanları satamazsa dönüş için de nakliye parası veriyor. Ayrıca, hayvanlarını satacakları yere bir iki hafta önceden giden üreticilerimiz kaldıkları sürede kişisel masrafları için de önemli denebilecek harcamalar yapıyor.''

''Sanal kesime'' dikkat

Belediyelerin hayvan pazarlarında üreticilerin su, tuvalet gibi, kişisel ve sosyal ihtiyaçlarına yönelik altyapı hizmetlerine de azami özeni göstermesini beklediklerini vurgulayan Bayraktar, dernek ve vakıflar aracılığıyla vekaleten yapılan kurban kesimlerinin de çok iyi denetlenerek, önceki yıllarda örneklerine rastlanan mağduriyetlerin tekrarlanmasının önüne geçilmesini istedi.

Bayraktar, uyarılarını şöyle sürdürdü:

''Kurban Bayramı döneminde birçok dernek ve vakıf, hayır işlemeyi düşünen vatandaşlarımızın verdiği vekaletle onlar adına kurban kesmek için faaliyet içerisine girmektedir. Bilindiği üzere, geçtiğimiz yıllarda yaşanan bazı olumsuzluklar birçok vatandaşımızın mağdur olmasına yol açmıştır. Dernek ve vakıflara yatırılan paraların kurban kesiminde kullanılması ve bunların iyi bir şekilde denetlenmesi çok önemlidir.
Aksi takdirde hem halkımızın hem de üreticilerimizin mağduriyetine neden olunabilecektir. Vekaleten kurban kesmeyi taahhüt eden bu kuruluşların, bu dönemde ne kadar hayvanı nereden aldığının, hangi şartlarda ve nerelerde ne kadar kurbanlık kestiğinin, vekaleti veren kurban sahibinin vekaletinin yerine getirilip getirilmediğinin yetkili kurumlar tarafından sıkı bir şekilde kontrol edilmesi, hem hayır işlemeyi düşünen vatandaşlarımızın hem de üreticilerimizin mağdur olmasını önleyecektir.''

Bayraktar, hayvan pazarlarında kamu kuruluşlarınca hayvanların sağlık kontrolünden geçirildiğini hatırlatarak, bu kontrollerin yanı sıra hayvanların yaş uygunluğu, gebe olup olmadığı gibi vasıflar yönünden yapılan kontrollerde de titiz davranılması gerektiğine dikkati çekti.