BBDSO sezonu 9 Ekim'de açacak

Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası (BBDSO), 2009-2010 konser sezonuna, Türkiye'nin ilk kadın orkestra şefi İnci Özdil yönetiminde, obua sanatçısı Bayram Bayramoğulları'nın solist olarak yer alacağı konserle başlayacak.

06 Ekim 2009 Salı, 14:21
Abone Ol google-news

Uludağ Üniversitesi Fethiye Kültür Merkezi'nde 9 Ekim Cuma günü gerçekleştirilecek konserde, Bafoyev'in Türk motifleriyle bezeli ''Akdeniz Dalgaları - Türk Konçertosu'' ve ünlü Rus besteci Dmitri Şostakoviç'in en görkemli ve sevilen eserlerinden, aynı zamanda da orkestralar için en zorlu eserlerinden ''5. Senfoni''si yorumlanacak.

BBDSO Müdürü Meltun Kadıoğlu, düzenlediği basın toplantısında, 2009-2010 konser sezonunu açacak olmanın heyecanını yaşadıklarını söyledi. Bu yılki programda, ünlü solist ve şeflerin Bursalı sanatseverlerle buluşacağını belirten Kadıoğlu, bu sezon orkestranın kuruluşunun 10. yılını da kutlayacaklarını dile getirdi.

Şef İnci Özdil ise daha önce Antalya Devlet Senfoni Orkestrası'nda görev yaptığını, bu yıl BBDSO ile çalışmaktan mutluluk ve gurur duyduğunu ifade etti. Sezon boyunca birçok konserle sanatseverlerin karşısına çıkacaklarını belirten Özdil, ''30 Ekimde cumhuriyet konserimiz olacak. Bu konser, bizim için çok önemli. O gün BBDSO olarak, Bursalılarla tek yürek olacağımız bir konser olacak. Tüm Bursalıları, bayraklarıyla ücretsiz katılabilecekleri bu konsere bekliyoruz'' dedi.

Orkestranın programıyla ilgili bilgi veren BBDSO Yönetim Kurulu üyesi Burç Balcı da Türkiye'nin tek bölge orkestrası olan BBDSO'nun, bu yıl da birbirinden ünlü solistleri, dünyaca ünlü şefleri ve klasik müzik repertuvarının en seçkin ve sıra dışı örneklerini, Bursalılarla buluşturmayı hedeflediğini kaydetti. Orkestranın, bu sezon yine önemli ilklere imza atacağını belirten Balcı, Türkiye'de ilk kez bir devlet orkestrasının, viyolonselin atası sayılan ''Viola Da Gamba'' adlı enstrümanı seyirciyle buluşturacağını bildirdi. Konuşmaların ardından şef İnci Özdil, orkestrayla birlikte prova yaptı.