BDP 3 gün yas ilan etti!

BDP Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Selahattin Demirtaş beraberlerinde bölge milletvekilleriyle Şırnak Ortasu Köyü sınır noktasına gitmek üzere Diyarbakır'dan hareket ettiler.

29 Aralık 2011 Perşembe, 09:48
Abone Ol google-news

BDP'den yapılan açıklamada, olayda 35 kişinin yaşamını yitirdiği, ölenlerin köylüler olduğu iddia edildi. Köylülerin F-16 savaş uçaklarıyla vurulduğu öne sürülen açıklamada, cenazelerin Ortasu Köyü'nde yapılacak ilk incelemeden sonra Şırnak Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak, otopsi yapılacağı belirtildi. Olayda yaşamını yitiren kişilerin mazot kaçakçılığı yaptıkları, Irak'ın kuzeyine geçtikleri ve dönerken, savaş uçaklarınca vurulduğu iddia ediliyor.
 

"3 günlük yas ilan ediyoruz"

Demirtaş, yaptığı açıklamada, BDP olarak 3 gün boyunca yas ilan ettiklerini belirterek, şunları söyledi:
"Çok açık bir katliam olduğu ortadadır. Bunu örtmeye çalışacaklardır. Eminim şu ana kadar bunu nasıl örteceklerini planlıyorlar. Biz bunun örtülmesine izin vermeyeceğiz. Daha önceki katliamlar gibi olmayacak. Herhangi bir resmi temasımız olmadı. Kimse bizi aramadı. Savcılara dahi ulaşamıyoruz. Halkımızı duyarlılığa davet ediyoruz. Gün evde oturma günü değildir. Herkes en güçlü şekilde tepkisini ortaya koysun."

Demirtaş, Twitter'a da "Uludere'ye doğru yola çıktık. İl başkanımız şu anda katliamın yaşandığı köyde. 28 cenaze köyde, 3'ü Malatya'da, 17 kişi de kayıp" yazdı.

 

"Açık bir katliam"

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş; Şırnak Uludere'de yaşanan olayla ilgili edindikleri bilgileri şöyle anlattı:
"Yaklaşık 50 kişiden oluşan bir grup köylü köylerine ulaşmak üzereyken karakol görevlileriyle karşılaşmış. Görevliler 'buradan geçmeyin' diyerek başka bir yol göstermiş. Köylüler o yola girdikten bir süre sonra uçakların bombalı saldırısına uğramışlar. Ölenlerin tamamı o köylüer. Çoğu çocuk ve gençlerden oluşuyor. Aralarında üniversiteye hazırlanan gençler var. Bunlar kaçakçılıkla geçinen köylüler. Karakoldakiler de her şeye hakim biliyorlar."

BDP lideri Demirtaş, yaşanan olayı "açık bir katliam" olarak nitelendirdi. Geçmişte yaşanan Muğlalı olayının bile bu kadar aleni olmadığını ileri süren Demirtaş, "Aleni bir şekilde savaş uçakları gelip bombalamış. Genelkurmay onayı olmadan F-16 uçakları kalkmaz. Son MGK'da operasyonlar konuşulmuş. Yaşanan bu olaydan MGK'nın tüm üyeleri sorumludur" dedi.

Erdoğan'a Esad uyarısı

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Suriye'de yaşanan olaylar üzerine Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a yaptığı, "Kendi halkını katleden yönetimin meşruiyeti olmaz" sözlerini hatırlatan Demirtaş, "Bu sözlerin aynısını Başbakan Erdoğan için söylüyorum" dedi.

Olayla ilgili hükümetin ve medyanın sessiz kaldığını ileri süren Demirtaş, çok büyük bir acı yaşandığını, BDP olarak 3 günlük yas ilan ettiklerini açıkladı. Demirtaş herkesi bu acıyı paylaşmaya ve olayı lanetlemeye çağırdı.

BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, yaşanan olayla "Meclis'teki temsilcilerimizin açılım-saçılım demelerine bakmayın. Bizim size vereceğimiz yegane şey halkın kursağından kesip aldığımız, size attığımız bombalardır. Size düşen tek şey isyandır" denildiğini ileri sürdü.