BDP: Referanduma kadar görüşmeye açığız

BDP Grup Başkanvekili Bengi Yıldız, anayasa değişikliği konusunda referanduma kadar görüşmeye açık olduklarını belirterek, ''Bizimle görüşülür ve Terörle Mücadele Kanunu (TMK) ile Türk Ceza Kanununda (TCK) düzenleme yapılacağı belirtilirse ikinci turda destek verebiliriz'' dedi.

23 Nisan 2010 Cuma, 11:13
Abone Ol google-news

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan BDP Grup Başkanvekili Bengi Yıldız, konuyla ilgili olarak ''herhangi bir AKP yetkilisi ya da bakanla görüşmediklerini'' ifade eden Yıldız, ''Ne onların ne de bizim talebimiz oldu'' dedi.

TMK ve TCK'da düzenlemeler yapılmasının belirtilmesi durumunda her ortamda görüşebileceklerini belirten Yıldız, ''Onların öyle bir yaklaşımı yok. Hatta bizimle bir arada görünmekten çekiniyorlar. Görüşmeye açık olduğumuzu, bu alanları düzenlemek gerektiğini söylüyoruz. Temel yasalarda düzenleme yapmak koşuluyla anayasa değişiklik paketine destek vereceğimizi söylüyoruz. Referanduma gidinceye kadar bile AKP'nin yapabileceği şeyler var. Bizim kırmızı çizgilerimizin hepsi yasal değişiklikler, anayasal değişiklikler değil. Çıksınlar toplum karşısına 'bu alanlarda düzenleme yapacağız' desinler biz kapalı değiliz'' diye konuştu.

Anayasa değişikliği teklifinin parti kapatmayı TBMM'nin iznine bağlayan maddesinin oylamasına ''sembolik'' olarak MYK üyesi milletvekillerinin katıldığını ve kabul oyu verdiklerini anlatan Yıldız, çekimser oy verdikleri iddialarının doğru olmadığını söyledi.

Yıldız, ''Niye girip çekimser oy verelim. Bunun bir mantığı yok ki'' diye konuştu.

Yıldız, anayasa değişikliği ile ilgili Genel Kurul toplantıları öncesi ''çok istisnai durumlar hariç'' grup önerisi getirmeyeceklerini, önergeler nedeniyle anayasa konusuna çok geç geçildiğini ifade ederek, halkın toplantıları izlemesi için böyle bir karar aldıklarını bildirdi.

Teklifin başka bazı maddelerinin oylamalarına katılmak istediklerini ancak ''AKP'nin dümen suyuna yattılar'' değerlendirmeleri nedeniyle katılmadıklarını anlatan Yıldız, ''Tutumuz gölgelenir diye katılmadık'' dedi.

Yıldız, fire vermekten çekinmediklerini, oylama sırasında genel kurulda bulunmama nedenlerinin bu olmadığını söyledi ve ''Bu değişiklik bizim özlemlerimizi temsil etmiyor. Tutumuz bundan kaynaklanıyor'' diye konuştu.


"Referandumda göstereceğiz"

Bengi Yıldız, referandum sırasında tabanlarına ''sandığa gitmeyin'' diyeceklerini de kaydetti.

''Tabanınız değişikliği desteklediği ve siz de tepkilerinden çekindiğiniz için 5 milletvekili oy kulandı, deniyor'' sözleri üzerine ise Yıldız, ''Onu referandumda göstereceğiz'' dedi.

Yıldız, istedikleri yasalarda düzenleme yapılacağının deklare edilmesi ve bu konuda kendileri ile görüşülmesi durumunda değişikliğe ikinci turda destek verebileceklerini söyledi.

Yıldız, ''AKP aslında sistemi dönüştürmek değil, sisteme ortak olmak istiyor. Pastadan pay almak istiyor. Bürokrasi de karşı çıkıyor. Temel çatışma bu'' görüşünü dile getirdi.

Öte yandan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla TBMM'de düzenlenen törene, BDP'den Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal, Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ve Muş Milletvekili Nuri Yaman katıldı. Gazetecilerin törenin sonlarına doğru gelmelerine ilişkin sorusu üzerine Yaman, ''Genel Merkezde Adana'dan gelen taş atan çocuklar vardı. Öncelikle onların bayramını kutlamayı daha anlamlı bulduk'' dedi.