Bekaroğlu’dan Elvan’a zor sorular

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’a; Borsa İstanbul AŞ yönetiminde görevlendirilen ve birden fazla yerden maaş alan TÜİK ile diğer birimlerde görevli Bakanlık bürokratlarını sordu.

15 Şubat 2021 Pazartesi, 13:42
Bekaroğlu’dan Elvan’a zor sorular
Abone Ol google-news

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) eski Başkanının TÜİK’in bağımsızlığını kaybettiği, TÜİK'in enflasyon, istihdam, büyüme gibi alanlarda yayınladığı verilerin artık çok şüpheli ve tartışmalı olduğu kanaatini taşıdığı, büyüme, enflasyon, işsizlik rakamlarıyla ilgili bazı verilerin kamuoyuna açıklanmadan önce eski Bakan Berat Albayrak ile paylaşıldığı, Albayrak’ın söz konusu verilerle ilgili birkaç gün önceden mesajını verdiği, rakamların da aynı doğrultuda yayımlandığı, TÜİK’in liyakate uygun olmayan mesleki bilgi birikimi bulunmayan vekaleten atamalarla yönetildiği şeklindeki iddialarının cevaplanması gerektiğini belirten CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu,

TÜİK’te ve Bakanlığın değişik birimlerinde görevli bazı üst düzey bürokratların aynı zamanda Borsa İstanbul AŞ yönetiminde de görevlendirildiğini, bu şekilde birden fazla yerden maaş aldıklarını hatırlattığı Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi verdi. 

TÜİK'in enflasyon, istihdam, büyüme gibi alanlarda yayınladığı verilerin artık çok şüpheli ve tartışmalı olduğu yönündeki iddialar bulunduğunu belirten Bekaroğlu, TÜİK bünyesinde kurulan ve ekonomistler ile bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin yer aldığı değerlendirme komisyonlarının TÜİK verileri konusunda kamuoyunda oluşan yaygın olumsuz kanaati değiştirmeye yeterli görünmediğini söylediği Bakan Elvan’a başka ne gibi tedbirler almayı düşündüğünü sordu.  

Önergesinde, TÜİK’in dijital dönüşüm ve veri kapsayıcılığı konusunda çalışma performansı ve stilini artırma amacına yönelik çalışma yapılması gerektiği görüşüne yer veren Bekaroğlu, “TÜİK'in enflasyon, istihdam, büyüme gibi alanlarda yayınladığı verilerin hesaplanmasında uluslararası standartlara uygun olmayan yöntemler mi kullanılmaktadır?” sorusunu yöneltti. 

TÜİK’TE LİYAKATSİZ YÖNETİCİLER 

Bakan Elvan’dan, TÜİK'in enflasyon, istihdam, büyüme gibi alanlarda yayınladığı verilerin kamuoyuna açıklanmadan önce Hazine ve Maliye eski Bakanı Berat Albayrak’la paylaşıldığı yönündeki iddialarla ilgili araştırma ve soruşturma yaptırmasını isteyen Bekaroğlu, TÜİK’in liyakatsiz, mesleki bilgi birikimi bulunmayan vekaleten atamalarla yönetildiği iddiasını gündeme getirdi.

TÜİK Başkanı Muhammed Cahit Şirin’in 2018 yılında TÜİK’te göreve başladıktan sadece iki yıl sonra TÜİK başkanlığına vekâleten atandığını belirten Bekaroğlu, Şirin’in istatistik bilimi ile ilgili mesleki birikiminin ve istatistiki hesaplama metotları ile ilgili lisans, lisansüstü, doktora veya başka herhangi bir çalışması olup olmadığının açıklanması gerektiğini söyledi. 

Keza, Kurumda Başkan Yardımcısı olarak görevlendirilen Mehmet Özyurt’un da istatistik bilimi ile ilgili mesleki birikiminin ve TÜİK’te geçmişte herhangi bir kadroda görev yapıp yapmadığının da kamuoyuna açıklanması gerektiğini belirten Bekaroğlu, “Adı geçenin geçmişte istatistiki hesaplama metotları ile ilgili lisans, lisansüstü, doktora veya başka herhangi bir çalışması veya görevi olmuş mudur? Adı geçen şahıs asıl olarak hangi kurumda çalışmakta veya hangi kurumdan maaşını almaktadır?” diye sordu. 

BAKANLIKTAKİ ÜST DÜZEY YÖNETİCİLERE ÇİFTER MAAŞ İDDİASI  

TÜİK’de ve Bakanlığınızın bazı birimlerinde görevli bazı üst düzey şahısların aynı zamanda Borsa İstanbul Anonim Şirketinde veya yan ve ilgili kuruluşlarında görevli olarak gösterildiği, Borsa İstanbul A.Ş. veya diğer yan kuruluşlarından da ayrıca maaş aldığı, ilgililere Borsa İstanbul A.Ş. ve yan kuruluşları tarafından ödenen bu ücretlerin bilahare Hazine ve Maliye Bakanlığına fatura edildiği yönündeki vahim iddialar bulunduğunu belirten Bekaroğlu, Bakan Lütfi Elvan’dan bu iddialara açıklık getirmesini istedi.

Bekaroğlu, “Devlette, kamu personelinin istihdamı açısından bu tür dolambaçlı yöntemler uygulanması doğru mudur? Bu kişilerin görevleri sonlandırılacak mıdır? Başta TÜİK olmak üzere Bakanlığınızdaki diğer birimlerin liyakate uygun olmayan mesleki bilgi birikimi bulunmayan vekaleten atamalarla yönetilme ve çalışma tarzına sizin yönetim döneminizde son verilecek midir?” dedi.