Bekir Bozdağ'dan Meral Akşener'e yanıt geldi

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'dan Meral Akşener'e yanıt geldi. Bozdağ, "MHP büyük kongresiyle ilgili hukuki süreçlere, AKP Parti, Adalet Bakanlığı ve şahsımın müdahale ettiği iddiaları, büyük bir iftiradır" dedi.

14 Mayıs 2016 Cumartesi, 13:35
Abone Ol google-news

<video:533466>

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Meral Akşener'in "Herkesin amiri olan demek ki Bekir Bozdağ dönüp arıyor böylesi abuk bir durum oluşuyor." sözlerine Twitter hesabından yanıt verdi.

Bozdağ'ın açıklamaları şu şekilde:

MHP Büyük Kongresiyle ilgili hukuki süreçlere;Ak Parti, Adalet Bakanlığı ve şahsımın müdahale ettiği iddiaları, büyük bir iftiradır.

Parti içi rekabette,delege ve kamuoyunda daha güçlü  olmak için Ak Parti,Adalet Bakanlığı ve şahsımın isminin kullanılması,ahlaksızlıktır.

MHP'deki kongre tartışmaları, MHP'nin iç işidir;bizi ilgilendirmez.Bizi bu sürece müdahilmiş gibi göstermek,iftirayı hakikate çevirmez.

Siyasetin mahkemeye düşmesi,siyasi mücadelenin mahkeme kararıyla yapılması/yargının siyaseti dizaynı,demokratik hukuk devletine aykırıdır.

Bu yöndeki düşüncem,kongreye veya yargıya müdahale değil,aksine demokrasiye ve demokratik siyasete inancımın,siyasi anlayışımın gereğidir.

Mahkemeler görevlerinde bağımsızdır.Hakimler kararlarını,anayasa,kanun ve hukuka uygun vicdani kanaatleriyle verirler.

Hiç kimse,yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere/hakimlere emir ve talimat veremez;genelge gönderemez;tavsiye ve telkinde bulunamaz.

Adalet Bakanlığı ve şahsımın,bir mahkemeye/hakime,emir/talimat vermesi,genelge göndermesi,tavsiye ve telkinde bulunması sözkonusu değildir

Bakanlığımızın icra dairesinin talebi üzerine gönderdiği yazı,yasal vazifesi gereğidir.

Adalet Bakanlığı re'sen görüş bildirmemiş, ilgili 25. İcra Dairesi'nin yazılı talebi üzerine görüş bildirmiştir.

Adalet Bakanlığı,2992 Adalet Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulü Hakkında Kanun 2. Maddesinin (h) bendi, 10. Maddesinin (d) bendi ve 18. Maddesinin (c) bendine istinaden görevi gereği görüş bildirmiştir.

İcra Dairesine gönderilen yazıyı,mahkemeye göndermiş gibi gösterip,bunu yargıya müdahale olarak takdim,gerçeği çarpıtan algı operasyonudur

Gerçekleri çarpıtarak aktarmak veya olmayanı varmış gibi takdim,iyi niyetli ve ahlaklı insanların yapacağı iş değildir.