Bekir Bozdağ'ın 'fesih' açıklamasına büyük tepki: Milletin aklıyla dalga geçiyorlar

Adalet Bakanı Bozdağ, fesih yetkisi tartışmalarına ilişkin Twitter hesabı üzerinden açıklama yaptı. Bozdağ, "TBMM'yi fesih yetkisi yoktur, sadece TBMM seçimlerini yenileme yetkisi vardır" dedi.

30 Mart 2017 Perşembe, 09:57
Abone Ol google-news

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Twitter hesabı üzerinden 'fesih yetkisi' tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. 'Başkanlık sistemi'nde cumhurbaşkanının fesih yetkisi olmadığını söyleyen Bekir Bozdağ, "Sadece TBMM seçimlerini yenileme yetkisi vardır" ifadelerini kullandı. Bozdağ'ın bu açıklamaları sosyal medyanın gündemine oturdu.

Twitter kullanıcıları, Bozdağ'ın bu tweetle 'alay ettiğini' savunurken, Bozdağ şu ifadeleri kullandı:

1) Anayasa değişikliği paketinde Cumhurbaşkanı'nın TBMM'yi fesih yetkisi yoktur; sadece TBMM seçimlerini yenileme yetkisi vardır.

2) "Fesih"ayrı şeydir, "seçimlerin yenilenmesi" ayrı şeydir. "Fesih"ile "seçimlerin yenilenmesini" aynı saymak/göstermek, bu gerçeği değiştirmez.

3) TBMM'nin feshi, TBMM'nin ve TBMM üyelerinin görevini sonlandırır. Yani; feshedilen Parlamentonun ve milletvekillerinin görevi sona erer.

4) Seçimlerinin yenilenmesi, TBMM seçiminin yenilenmesidir. Bu halde TBMM'nin de milletvekillerinin de görevi sona ermez;devam eder.

5) Feshedilen parlamentonun görevi, sona erer. Seçimleri yenilenen parlamento ve vekillerinin görevi ise yenileri seçilene kadar devam eder

6) Bu nedenle Anayasa'da, "fesih" kavramı yerine "seçimlerin yenilenmesi" ibareleri,bilinçli olarak kullanılmıştır.

7) Bunun amacı, "istimrar" ilkesi gereği yasamanın sürekliliğini sağlamak ve ülkeyi hiçbir şartta parlamentosuz bırakmamaktır.

8) Bu nedenle 1982Anayasasında olduğu gibi anayasa değişiklik paketinde de bilinçli olarak "seçimlerin yenilenmesi"ibareleri kullanılmıştır

9) Cumhurbaşkanı'nın TBMM seçimlerini yenilemesi halinde,TBMM seçimiyle birlikte otomatikman Cumhurbaşkanı seçimi de yenilenecektir.

10) Bu nedenlerle Cumhurbaşkanının seçimi yenileme yetkisi, gerçek fesih yetkisinden ayrı ve başka olup,yeni sistemin en özgün yönlerindendir.

11) Kemal Kılıçdaroğlu'nun ve ekibinin konuyu çarpıtması,bu hakikati değiştirmez,değiştiremez.

SOSYAL MEDYA TEPKİLİ: BOZDAĞ DALGA GEÇİYOR

Bekir Bozdağ'ın "Anayasa değişikliği paketinde cumhurbaşkanının TBMM'yi fesih yetkisi yoktur, sadece TBMM seçimlerini yenileme yetkisi vardır" sözleri sosyal medyanın gündemine oturdu.

Bekir Bozdağ'a yöneltilen tepkilerden bazıları şöyle:

@trabzonsuper: Bozdağ: "Cumhurbaşkanı'nın TBMM'yi fesih yetkisi yoktur; sadece TBMM seçimlerini yenileme yetkisi vardır"

Zam değil fiyat ayarlaması ????

@msikanat: Bekir Bozdağ aslında bu twettinde yumurtamı tavuktan tavuk mu yumurtadan çıkar sorusuna cevap arıyor

@Acerakis: Halkın zekasına nasıl sövülür, işte böyle.. "Feshetmiyorum, beğenmedim yeniden seçtiriyorum"

@kemalkocoglu23: sn bozdağ açarmısınız tbmm seçimini yenilerse eski tbmm ne olur. Siz gerçekten bu milleti aptal sanıyorsunuz

@Bilalinus: Seçim yenileme = meclisi fesih. Milletin aklıyla dalga geçiyorlar resmen.

@bunsenbeki: "ekmeğe zam gelmedi, fiyatlar güncellendi" neyse, meclis'i fesih/seçime götürme de o. insan aklıyla bu kadar dalga geçilir. şark kurnazları.