'Beklenmedik' ziyaret, 'tahrik' olarak nitelendirildi

İsrail İç Güvenlik Bakanı Yitzak Aharonovitch'in, Kudüs'te Eski Kent içindeki Haremmüşşerif'e "beklenmedik" ziyareti, El Aksa Vakfı'nca "tahrik" olarak değerlendirildi.

23 Haziran 2009 Salı, 10:59
Abone Ol google-news

İsrail İç Güvenlik Bakanı Yitzak Aharonovitch, Kudüs'te Eski Kent içindeki Haremmüşşerif'e "beklenmedik" bir inceleme gezisinde bulundu. İsrailli Bakanın gezisi, Haremüşşerif'ten sorumlu El Aksa Vakfınca "tahrik" olarak değerlendirildi.

İsrail'deki koalisyonun sağ partilerinden Yisrael Beiteniu (İsrail Evimiz) milletvekili olan İç Güvenlik Bakanı Aharonovitch'in İsrail Emniyet Müdürü Dudi Kohen ve Kudüs Emniyet Müdürü Aharon Franco eşliğinde yaptığı ziyaret önceden duyurulmadı. Aharonovitch'in bölgedeki polislerin konuşlanmasını tetkik amacıyla burayı gezdiği belirtildi.

Bakanın Haremüşşerif ve El Aksa Camii alanındaki inceleme gezisi, sabah yoğun güvenlik önlemleri altında başladı ve yaklaşık iki saat kadar sürdü. Bakanın caminin doğu duvarlarına kadar yürüdüğü, burada bir süre durup, kendisine yerleşkedeki güvenlik durumuyla ilgili verilen brifingi dinlediği, ayrıca El Aksa Camii ile yerleşke içindeki diğer camilerin etrafında dolaştığı belirtildi.

İç Güvenlik Bakanlığı, ziyaretin herhangi bir olay meydana gelmeksizin tamamlandığını duyurdu. El Aksa Vakfı ise yaptığı açıklamayla ziyarete öfkesini dile getirerek, İsrailli Bakanı, kutsal mekana "tahrik amaçlı girdiği" gerekçesiyle kınadı. Vakıf, açıklamasında, bu ziyaretin ardında başka anlamlar olup olmadığını da sordu.

Kudüs Vakfı Başkanı Şeyh Azzam Hatib ise ziyaretin Vakıf ile koordinasyon içinde gerçekleştirildiğini belirtti. Ancak Hatip, ziyaretin gerekçesini bilmediğini söyledi.

İsrail parlamentosunun Arap milletvekillerinden Talib El Sana da geziyi "tahrik amaçlı" olarak niteledi ve "Eğer bu ziyaretin amacı Müslümanları kışkırtıp, kimin sorumlu olduğunu göstermeye çalışmaksa, bir savaşı körüklemeye uğraşan bakan, sonuçlarıyla da karşı karşıla kalır" dedi.

El Aksa Camii, Müslümanlar için en kutsal sayılan üçüncü mekan olarak biliniyor. 2000 yılında İsrail'in halen komada olan eski Başbakanı Ariel Şaron tarafından buraya yapılan ziyaret, "El Aksa İntifadası" olarak da bilinen, ikinci Filistin İntifadasını başlatmıştı.