BELSO, Meclis gündemine taşındı

Ankara Anakent Belediyesi'ne bağlı BELSO Soğuk Hava Deposu İşletmeciliği’nde gerçekleştirilen bir dizi usülsüzlük, konuya ilişkin haberimiz üzerine Meclis gündemine taşındı.

17 Ocak 2012 Salı, 18:42
Abone Ol google-news

CHP Ankara Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Levent Gök, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in yazılı yanıtlaması istemiyle TBMM’ye sunduğu soru önergesinde, “Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın eşi Melike Nur Kılıç BELSO İşletmesi Yönetim Kurulu Üyesi olarak ne zaman atanmıştır” diye sordu.

Gök, “kamuoyunda, Ankara Anakent Belediyesi’ne bağlı BELSO Şirketi’nin zarar ettiği gerekçesiyle özelleştirileceği yolunda söylentilerin yaygın olduğunu, buna karşın, BELSO Soğuk Hava Deposu İşletmeciliği’nin bu duruma bir dizi usulsüzlük sonucu geldiğinin de bilindiğini” kaydederek, yanıtlaması istemiyle Şahin’e şu soruları yöneltti:
“Ankara Anakent Belediye Başkanlığı’na bağlı BELSO Soğuk Hava Deposu İşletmesi Genel Müdürü’ne ‘Audi marka makam aracının ihtiyacı karşılamadığı gerekçesiyle’ yeni makam aracı tahsis edildiği doğru mudur? Anılan araç BELSO Şirketi’ne maliyeti kaç liradır? Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın eşi Melike Nur Kılıç, BELSO İşletmesi Yönetim Kurulu Üyesi olarak ne zaman atanmıştır? Ne kadar ücret almaktadır? 2011 yılında 250 ton portakalın fire denilerek çöpe atılmasının kuruluşu 500 bin Türk Lirası zarara uğrattığı doğru mudur? BELSO Genel Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı’nın maaş hesaplarından maaşlarının 20 katı kadar maaş avansı çekmiş oldukları doğru mudur? Bu konularda sorumlular hakkında ne yapmayı düşünüyorsunuz?”