Berlusconi istifa edecek mi?

İtalya'da Silvio Berlusconi liderliğindeki merkez sağ hükümetin meclisteki çoğunluğunu kaybetme riski nedeniyle iktidarın geleceği belirsizliğini koruyor. İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'nin bugün istifasını açıklayacağı iddia edildi, ancak Berlusconi iddiaların asılsız olduğunu açıkladı.

07 Kasım 2011 Pazartesi, 13:10
Abone Ol google-news

İtalya'da gözler yarın Temsilciler Meclisi'nde yapılacak 2010 yılı devlet harcamalarına ilişkin bilançonun oylamasına çevrilmiş durumda. Bazı milletvekillerinin Silvio Berlusconi'ye karşı bayrak açarak, partiden ayrılması hükümetin mecliste gerekli çoğunluğa sahip olup olmadığı tartışmalarının dozunu arttırdı.

İçişleri Bakanı Roberto Maroni, dün akşam ''RAI 3'' kanalında katıldığı bir programda, "Bir kriz var. Bunu inkar etmek faydasız" diyerek, hükümetin çoğunluğunu koruması durumunda yoluna devam edeceğini, ancak bunun olmaması durumunda ise seçime gitmenin en iyi yol olacağını söyledi. 2008 yılının başlarında, dönemin başbakanı Romano Prodi'nin meclisten güvenoyu alamadığını ve hükümetinin düştüğünü hatırlatan Maroni, koalisyonun büyük ortağı PdL'nin böyle bir sondan kaçınacağını ümit ettiğini belirtti.

Mecliste yeterli çoğunluğa sahip olduğunu savunan Başbakan Berlusconi ise dün geceyi partisinin genel sekreteri Angelino Alfano, Başbakan Yardımcısı Gianni Letta ve partisi Özgürlükçü Halk Partisi'nin (PdL) senato ile parlamentodaki grup başkanvekilleriyle, Grazioli Sarayı'nda toplantı yaparak geçirdi.

Toplantıda partinin üst düzey isimlerinin Berlusconi'ye, yarınki 2010 yılı devlet harcamalarına ilişkin bilançonun oylamasından önce bugün Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'ya çıkıp istifasını sunması gerektiğini söyledikleri ifade ediliyor.

Berlusconi'nin partisinde de kan kaybı devam ediyor. Partiden son olarak Gabriella Carlucci ayrılarak, muhalefetteki Merkez Birliği Partisi'ne (UdC) geçti. Öte yandan, anamuhalefetteki Demokrat Parti'nin (Pd) hükümet için gensoru önergesi vermeye hazırlandığı bildirildi.

 

Berlusconi'nin bugün istifa edeceği ileri sürüldü

Berlusconi'ye yakınlığıyla tanınan Il Foglio gazetesinin editörü Giuliano Ferrara, gazetenin internet sitesinde yazdığı yazıda Berlusconi'nin istifa etmek üzere olduğunu iddia etti. Ferrara, istifanın birkaç saat içinde hatta daha kısa sürede açıklanacağını yazdı.

Berlusconi yanlısı bir başka gazete olan Libero'nun yöneticilerinden Franco Bechis de Twitter hesabından gönderdiği mesajda Berlusconi'nin Pazartesi gecesi ya da Salı sabahı istifasını vereceğini ileri sürdü. İstifa söylentileri üzerine Berlusconi, Facebook sayfasında açıklama yaparak iddiaları yalanladı.

Berlusconi'nin partisi PDL'nin üst düzey isimlerinden biri olan Fabrizio Cicchitto da yaptığı açıklamada, Başbakanın görevinin başında olduğunu ve istifa etmeyeceğini söyledi. Cicchitto, "Az önce Başbakan ile konuştum. Bana istifa söylentilerinin asılsız olduğunu söyledi" dedi.

İtalyan haber ajansı ANSA'daki bir haberde de Berlusconi'nin söylentilerin asılsız olduğunu açıkladığı ifade edildi. İtalya'nın borçlanma oranlarının avro tarihinin en yüksek seviyelerine ulaşması, Berlusconi üzerindeki istifa baskını artırmıştı.

Avro bölgesi borç krizinin odağındaki yeni ülke olan İtalya'nın borçlarının giderek arttığı, büyümesinin de yavaşladığı belirtiliyor. "Kurtarmak için fazla büyük bir ülke" yorumu yapılan İtalya'da yatırımcılar hükümetten acilen büyümeyi artıracak ve borcu azaltacak önlemler almasını istiyor.

İtalya'nın 1,9 trilyon avro tutarındaki borçları için uluslararası kurtarma paketi talep etme ihtimali ise en korkulan senaryo. Avrupa'nın bu büyük yükün altından kalkamayacağı ve bu durumda 17 ülkenin yer aldığı avro bölgesinin çökebileceği yorumu yapılıyor.